Jaká byla letošní kritéria při sestavování festivalového programu?

Podobná jako v minulých letech. Festival je především každoročním slavnostním zakončením divadelní sezony, je to tedy radostné setkání divadelníků a diváků v posledních deseti červnových dnech. Oslava divadla v celé jeho rozmanitosti - tematické, žánrové, formální. Hradecký festival patří mezi ty přehlídky, které si nestanovují žádná svorníková témata a motta, která by pak program musel naplňovat. Přesto nás název festivalu Divadlo evropských
regionů zavazuje k trvalému akcentování tvorby regionálních divadel. Přibližně dvě třetiny festivalového programu tedy tvoří soubory z menších měst.


Mluvíte o důrazu na evropskou regionální tvorbu, ale v letošním programu se objevuje i významný host z Izraele.

Evropu nechápeme přísně geograficky. Jsme divadelní přehlídkou a je pro nás důležitější Evropa a její kulturní prostor. Ten zahrnuje i inspirativní oblast Středomoří, Blízkého východu nebo například Kavkaz. Tady všude se po staletí mísí umělecké vlivy z Evropy, Asie i Afriky. Jsme šťastni, že letos můžeme obohatit program o skvělou inscenaci z Izraele, neboť divadlo Cameri má své kořeny ve střední Evropě. Vzniklo před půl stoletím z iniciativy evropských emigrantů, kteří do Izraele utekli za druhé světové války před nacisty. Věřím, že inscenace Requiem osloví hradecké diváky.


A jaký je váš osobní festivalový tip?

Velice mě potěšila inscenace ostravského Divadla loutek Z deniku Ostravaka, především nespoutanou imaginací a také sympaticky ostrým, satirickým tónem.

(mr)