Tou bude v sobotu a neděli večer vždy od devatenácti hodin Černá komedie. „Její autor Peter Shaffer vymyslel situační vtip století. Děj jeho hry se odehrává po tmě. Divák samozřejmě vidí, co se na jevišti děje, ale postavy příběhu nikoli, což je principem originální komiky a impulzem ke kreativnímu herectví,“ sdělil dramaturg představení Tomáš Syrovátka.
Co se stane, když vypadnou pojistky?
A o čem vlastně tato inscenace vypráví? Hlavní hrdina si pozval do bytu snoubenku, a protože by mohl přijít i její otec, tajně si „vypůjčil“ ze sousedova bytu trochu drahocenného zařízení.
„V hodině H však v domě vypadnou pojistky. Dostaví se osoby očekávané i ty nejvíce neočekávané. A hlavně: všichni tropí pošetilosti, které člověk dělá, když si myslí, že ho nikdo nevidí,“ poznamenal Tomáš Syrovátka.
Angličan Peter Shaffer je světoznámým dramatikem, který se u nás proslavil především díky své hře a filmu Amadeus. „Jeho Černá komedie je pokládána za jednu z nejzábavnějších a nejmistrnějších komedií situačního žánru,“ podotkl dramaturg.
V Pardubicích se hraje už podruhé
„Černá komedie je fraška, která se odehrává po tmě a přitom s rozsvícenými světly. Zaměnit světlo a tmu, to je konvence převzatá z čínského divadla,“ upřesnil autor pozoruhodné komedie Peter Shaffer. „V Pekingské opeře jsem v roce 1955 viděl výstup, kdy dva bojovníci předváděli souboj ve tmě za plného osvětlení na jevišti. Říkal jsem si, že by se tento princip dal využít i v moderní situaci,“ popisoval Peter Shaffer.
„Hned od počátku jsem si však, na rozdíl od dvojice soupeřů v čínské opeře, představoval shromážděnou společnost, jak beznadějně tápe v chaosu absolutní tmy,“ nechal se slyšet autor titulu, který si odbyl premiéru v roce 1965 během letní sezony lodnýnského Národního divadla. „Tu československou zažil Zlín o pouhé tři roky později,“ pokračoval Tomáš Syrovátka.
„Na pardubickém jevišti se s Černou komedií setkáváme podruhé. Už v roce 1969 ji pod původním názvem Black Comedy nastudoval režisér Karel Brynda,“ řekl dramaturg Východočeského divadla.
Režisérem nového pardubického nastudování je Zdeněk Dušek. „Tato hra má v sobě skrytý výborný základní nápad. Protože těží ze situace, kdy tma je světlo a světlo je tma, mohlo by diváka bavit vidět, jak se člověk chová po tmě,“ poznamenal režisér, který s Východočeským divadlem nespolupracuje poprvé. Na svém kontě má v Pardubicích například představení Hrobka s vyhlídkou, Úžasná svatba či Racek.
„Profesionální přístup, divadelní duch a zanedbatelná vzdálenost od Prahy. To jsou hlavní důvody, proč se do Pardubic rád vracím,“ vysvětlil Zdeněk Dušek.
Koho v novém představení uvidíte?
Uznávaný režisér do Černé komedie obsadil Ladislava Špinera (Brindsley Miller), Martinu Sikorovou (Carol Melkettová), Lídu Vláškovou (Slečna Furnivalová), Pavla Novotného (Plukovník Melkett), Josefa Vránu (Herold Gorringe), Alexandra Postlera (Schuppanzigh), Petru Janečkovou (Clea) a rovněž Zdeňka Rumpíka (Georg Bamberger). (td)