Přehlídka mimopražských scén České divadlo ocenila v závěru minulého týdne na jevišti Nové scény Národního divadla v Praze nejlepší loňské inscenace a výkony. Počinem roku bylo vyhlášeno představení královéhradeckého Divadla Drak s názvem Zlatovláska podle Magdaleny Dobromily Rettigové v režii Josefa Krofty, jehož repríza jarní část přehlídky před několika dny zahájila.

K nakousnutí


Projekt vynikajícího režiséra Josefa Krofty Zlatovláska podle Magdaleny Dobromily Rettigové navazuje na úspěšnou inscenaci Jak si hrají tatínkové, která byla oceněna hlavní cenou na mezinárodním festivalu Spectaculo Interesse, dílčími cenami na festivalu Skupova Plzeň a s úspěchem se v Divadle Drak hraje již třetí sezonu. Diváky zaujala pro objevný způsob převyprávění známé pohádky o Sněhurce v prostředí domácí dílny a také pro schopnost tatínků začít si hrát.

Hlavními hrdiny Zlatovlásky jsou mistři kuchtíci v restauraci. Jeden z nich se začte do pohádky o Zlatovlásce a připálí cibulku. „Dál se známý příběh odehrává jak se patří a se vším všudy. Kouzelného hada, umožňujícího králi rozumět řeči zvířat, ochutná i jeho sluha Jiřík. Aby si zachránil život, vypraví se hledat zlatovlasou pannu mezi hrnce, mixery, vařečky, pekáče, mlýnky na maso. A jaká je Zlatovláska? Prostě k nakousnutí !“ Těmito slovy představuje Divadlo Drak Kroftovu Zlatovlásku, která si vedle přízně diváků získala také poctu od poroty přehlídky České divadlo.

Další ceny


Oceněny byly i nejlepší herecké výkony. Konkrétně Ladislava Koláře v roli Beriše ve hře Elieho Wiesela Šamhorodský proces, kterou v brněnském Divadle U stolu nastudoval František Derfler, a protagonistek inscenace hry Torstena Buchsteinera Nord Ost, kterou v produkci ústeckého Činoherního studia připravil režisér Filip Nuckolls. Ceny převzaly Nataša Gáčová, Zuzana Onufráková a Marta Vítů.

Vítězem divácké ankety o cenu Českého divadla za absolutně nejúspěšnější inscenaci se stala Maryša Aloise a Viléma Mrštíkových z Městského divadla Zlín. Vzápětí ji jeho členové uvedli na jevišti Nové scény.

Jágr na scéně

Jarní část přehlídky regionálních scén České divadlo dosud na Nové scéně nabídla kromě královéhradecké a zlínské inscenace také Probuzení jara v podání Městského divadla z Brna a muzikál Adolfa Branalda a Radka Balaše Dědeček automobil, jak ho hrají v Městském divadle v Mladé Boleslavi.
Pokračovat bude ve čtvrtek 11. února v Divadle pod Palmovkou inscenací Jaromír Jágr, Kladeňák v podání Středočeského divadla Kladno. (čtk, fri)