Na začátku května své šapitó rozbalí i v Hradci Králové, kde představí projekt Deadtown, který diváky prostřednictvím divadla zavede do časů, kdy film měl ještě barvu sépie.

Díky divadlu znáte snad všechny světové metropole jako své boty. Ale ani Hradec Králové pro vás není neprobádanou krajinou?
Po pendlování po světě je vždy návrat domů krásný. A máte pravdu, že Hradec není pro mě žádná neznámá. Jednak má obrovskou divadelní tradici, ale navíc jsem coby student (absolvoval loutkoherectví na pražské DAMU) jezdil na představení divadla Drak, které tehdy vedl pan Krofta. V tu dobu byl Hradec opravdu na vrcholu, ale i pak pro mě zůstal jako věčná inspirace.

Takže při uvažování, kde budete v Čechách hrát, byl Hradec jasnou volbou?
Takhle se to říct nedá. Málokdy si opravdu vybereme místo, kde chceme hrát, Hlavně u velkých projektů, jakým Deadtown je, musíte mít někoho, kdo projeví zájem. A tak bych chtěl vyzdvihnout odvahu manželů Liškových (organizátoři hradecké štace), kteří ten zájem projevili.

V Hradci odehrajete pět představení. Ale původně jich mělo být více. Proč jste představení škrtali?
Bylo to vyloženě rozumové řešení. Na několika kamionech vezeme několik desítek tun materiálu. Samotný stan se staví pět dní a jeho kapacita je 250 míst. I z tohoto důvodu jsme nechtěli jít do rizika, že nabídneme deset představení a neprodají se lístky. Ale pokud bude velký zájem, můžeme uvažovat o tom, že tu zůstaneme ještě o nějaký ten den déle a pár představení přidáme. I od svých kolegů vím, že lidi tu na kulturu chodí více, než v kterémkoliv jiném městě v republice.

Divoká westernová show Deadtown
Premiéra nového představení Divadla bratří Formanů Deadtown se konala 7. března 2017 v Paříži. Od té doby odvážní kovbojové a nespoutané ženy městečka Deadtown zavítali do Francie, Belgie, Itálie, Dánska, Španělska a České republiky. Všechna představení byla beznadějně vyprodaná. I proto se Deadtown vrací domů. Po krátké zastávce v Čechách pokračuje turné v Belgii, Španělsku, Itálii, Francii a Finsku. Bratři Formani si celé divadlo přivezou s sebou v několika kamionech. Divadelní dřevěný stan o velikosti dvou vysokých domů budou několik dnů stavět a poté zase bourat. „Petr Forman si dokonce i kamiony vozí sám, tentokráte si je přepraví z francouzského Grenoblu,” vysvětlují náročnost organizace manželé Liškovi, kteří se zasloužili o pozvání bratrů Formanových do Hradce. Divadlo bude stát v ulici Jana Koziny na sportovním hřišti za Divadlem Drak. Mezinárodní dvacetičlenný soubor složený z francouzských i českých herců a muzikantů včetně Petra Formana, Marka Zelinky, Veroniky Švábové, Ivana Arsenjeva, Josefiny Voverkové, Vojty Švejdy, Daniely Voráčkové, Simony Babčákové a dalších, odehraje vzhledem k časové náročnosti pouze pět představení, a to od 9. do 13. května 2018.