Projekt režiséra Fera Feniče se letos koná již počtrnácté. Teprve v několika posledních ročnících se však Febiofest takříkajíc naučil cestovat a z Prahy rozváží výběr nejlepších filmů do regionů. Letos poprvé se na výletní listině objevil také Hradec Králové. Leoš Kučera, ředitel zdejšího artkina Centrál, kde se Febiofest na tři dny zabydlí, je nadšen: “Je to skvělé jak pro město, tak především pro naše filmové diváky – v Hradci je spousta filmových gurmánů, kteří si vynikající filmy z první ruky určitě zaslouží a jednoznačně je velmi ocení.“
Mezi motýly
Premiéře Febiofestu v Hradci Králové patřil včerejší pozdní večer v kině Centrál. V podzemí vyzdobeném barevnými motýly, kteří jsou letošním symbolem a logem přehlídky, se sešli tvůrci festivalu s diváky. Ozdobou večera pak byl film Podzimní zahrady, který letos zahajoval také hlavní pražský program festivalu. Jeho režisér, Francouz gruzínského původu Otar Ioseliani, v den zahájení Febiofestu 23. března převzal z rukou režisérky Věry Chytilové sošku Kristiána za přínos světové kinematografii.
Podzimní zahrady
Jeden z největších „taháků“ letošního Febiofestu, film Podzimní zahrady, je politickou satirou. Jeho hlavní postavou je Vincent. Ministr, kterému ovšem šlapou na paty. Nikoho tedy příliš nepřekvapí, když musí z úřadu odejít a ponořit se zpátky do obyčejného života. Tam se na něj sesypou staré známosti a matka. Přesto Vincent pomalu začíná zjišťovat, že život „tam dole“ je vlastně krásný. Ioseliani natočil ostrou politickou satiru – podle recenzí se mu podařilo výborně dramatizovat takové věci, jako korupci, touhu po penězích a maloměšťáctví, a to prostřednictvím situačních gagů.
Mezi ty nejdůslednější pak patří obsazení Michela Piccoliho do role Vincentovy matky. S takovou chutí zahranou stařenku v současném filmu tak snadno nenalezneme. Za kameru se postavil spolupracovník slavných (J. Rivette, A. Varda, F. Truffaut) William Lubtchansky.
Fakír
Dnes pokračuje program hradecké části Febiofestu hned třemi filmy.
Od jedenácti hodin dopoledne Centrál promítá dánský fil režiséra Petera Flinta Fakír. Příběh dvojčat Emmy a Toma. Pátrají po pokladu ukrytém ve starém domě, do kterého se nastěhovali se svou matkou. Přemoci dvojici padouchů jim nakonec pomůže tajemný duch - fakír z Bilbaa.
Černá Dálie
V podvečer o půl šesté pokračuje program Febiofestu německo – americkým snímkem Černá Dálie režiséra Briana De Palmy.
Hvězdně obsazený film vzbudil velký zájem americké veřejnosti už v době svého natáčení. Rekonstrukce skutečného osudu zavražděné kalifornské herečky Elizabeth Shortové je příběhem posedlosti, lásky, korupce a mravní zkaženosti. Mladá a krásná Elizabeth Shortová (Mia Kirshnerová), přezdívaná Černá Dálie, přišla do Hollywoodu, aby se stala slavnou herečkou. Nebyl to však její herecký talent, který jí přinesl slávu, ale teprve její brutální zavraždění. Detektivové Lee Blanchard (Aaron Eckhart) a Bucky Bleichert (Josh Hartnett) se stávají posedlými nalezením vraha. V dalších rolích uvidíte Scarlett Johanssonovou a dvěma Oscary oceněnou Hillary Swankovou. Příběh je založen na nejznámější vraždě kalifornské historie, která nebyla nikdy vyřešena. Fotografie z místa činu se tehdy kvůli výjimečné brutalitě ani nesměly objevit v tisku.
Marie Antoinetta
Poslední, třetí film dnešního programu Febiofestu můžete vidět v Centrálu od dvaceti hodin. Snímek Marie Antoinetta natočila dcera slavného režiséra Francise Coppoly Sofia (možná jste už viděli její zvláštní a působivý film Ztraceno v překladu). Tentokrát sáhla pro historické téma. Natočila příběh rakouské princezny Marie Antoinetty, kterou provdali za pozdějšího Ludvíka XVI. jako čtrnáctiletou. Čeká ji proměna z obyčejné dívky v produkt vyumělkovaného versailleského dvora, kde se dá sehnat recept na všechny rozkoše, jen s obyčejným manželstvím jí nikdo neporadí. Ve filmu uvidíte krásnou Kirsten Dunstovou, Marianne Faithfullovou, Steve Coogana, Mélodie Berenfeldovou a Judy Davisovou.