„Letos bude naším hostem také izraelské divadlo Cameri z Tel–Avivu,“ potvrdil dramaturg Klicperova divadla Daniel Přibyl. „Rozhodli jsme se svým způsobem prolomit geografické hranice Evropy a vnímat ji spíše jako kulturní prostor. Divadlo Cameri je nejen jedním z nejlepších a nejvýznamnějších izraelských divadel, ale především jeho začátky v roce 1944 jsou spojeny s českými divadelníky – rodáky, kteří před nacisty uprchli do Izraele. České kořeny v tomto souboru jsou stále čitelné. Představení, se kterým Cameri přijede – Requiem Chanocha Levina – je v mnoha ohledech velmi silné a jsme přesvědčeni, že pro diváky bude jedním z vrcholných zážitků z festivalu.“

Velmi zajímavé okamžiky přinese i program pod širým nebem, který má rok co rok svoje skalní příznivce. Jednak je přístupné úplně všem – včetně opozdilců, na které nezbyly vstupenky na placená představení, jednak nabízí netradiční divadelní formy, performance a aletrnativní divadlo.


K nejatraktivnějším bude nejspíš patřit cirkusové šapitó, s nímž přijede Cirkus Giroldon. Projekt české herečky Lenky Machoninové a jejího švýcarského manžela brázdí už nějaký ten pátek Evropu a zajíždí výhradně do malých městeček, kde vtahuje své diváky do hry a otevírá jim svět netušených souvislostí, humoru v běžných, stokrát prožitých všedních situacích i nekonečný prostor fantazie. Návštěvníci mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů budou mít výjimečnou příležitost setkat se s Cirkusem Giroldon pod šapitó v Žižkových sadech.


Luxusní obsazení má letos také nabídkový list koncertů, které divadelní dění každoročně provázejí. Právo první noci – tedy úvodního nočního koncertu po zahajovacím představení – má letos Marián Varga. Tuto charismatickou osobnost slovenského rocku si znalci nikdy nenechají ujít – v Hradci Králové budou mít příležitost 21. června.


Vedle Mariána Vargy se během deseti festivalových dnů představí na letním pódiu také Sestry Steinovy, Václav Marek a His Blue Star, Sylvie Krobová i Nadoraz.