Zimní Rock for People

Novou festivalovou sezonu odstartoval 28. února právě zimní rockový festival v hradecké Střelnici. Největšími hvězdami přehlídky byly Vypsaná fixa, která měla zřejmě největší aplaus, a Chinaski.
Návštěvníci koncertu se mimo jiné dozvěděli jména prvních zahraničních hvězd, které se od 4. do 6. července objeví na Rock for People ve Festivalparku na letišti. Zatím největší hvězdou jsou Placebo, kteří by měli v Hradci Králové představit úplně novou desku, a kapela SKA–P.
Mezi další potvrzené účinkující patří americký hudebně vizuální cirkus Gogol Bordello, Bloc Party, Freestylers, Ignite, pankáči The Bouncing Souls nebo skate–punkové legendy Mucky Pup.

Jak akce probíhala, čtěte ZDE:

Majáles

Ve středu 6. května v Šimkových sadech vyvrcholil šestidenní program majálesu, jehož sláva se po roční přestávce opět vrátila do Hradce Králové. Původně studentská slavnost měla v Hradci Králové dlouhou tradici. Součástí byly především hudební party a divadelní i filmové produkce na univerzitní půdě.
Hlavními hvězdami hudebního maratonu byly kapely Divokej Bill, Skyline, Tleskač, Vypsaná fixa, Tatabojs a Ready Kirken.

Co jste mohli zažít na Majálesu, čtěte ZDE:

Na jednom břehu

Sedmý ročník jednodenního festivalu vypukl v pátek 29. května v 17 hodin. Poprvé na dvou scénách.
Představila se cimbálovka z Balkánu, taneční elektronické rytmy s nádechem mýtů bývalé Jugoslávie nebo indický šamanský bubeník. Zahráli i hudebníci z Afriky, Makedonie, Brazílie, Balkánu, Indie, Srbska i Rumunska. Na pódiu se s nimi objevili hudebníci z Mexika, Kanady a Gambie. Z české hudební scény kromě Yellow Sisters slíbil účast Xavier Baumax a rapující písničkář a kreativní básník Ondřej Ládek alias Xindla X.
Vstupné přišlo na 280 korun, avšak je v něm zahrnuto také originální tričko. Navíc děti do 14 let a také psi na vodítku měli vstup volný.

Další články o festivalu najdete ZDE:

Smiřický hrnec

Přehlídka mnoha hudebních žánrů zaplnila areál fotbalového hřiště v sobotu 13. 6. Přehlídka folkových a country kapel, Smiřický hrnec, se představil letos už po jednadvacáté. Festival zahájila kapela My3.avi, která slibuje osobitý folkový zážitek s jazzovým nádechem a příměsí popu. Poprvé se zde objevil Robert Křesťan s písněmi z alba Dylanovky. Dále zahráli GrassRoad, Přelet M. S., Trijo s Martinou Trchovou, Petr Novák Revival Band, Hromosvod, Slávek Janoušek a Luboš Vondrák a Schovanky. Bouřlivý závěr zajistili Tam Tam Orchestra, tanečníci a hudebníci, využívající rozličné nástroje a čerpají především z brazilských, kubánských a afrických rytmů.

Během koncertování bylo možné využít komentovaných prohlídek zámecké kaple Zjevení Páně.
Vstupenky na festival byly k dostání v předprodeji za 130 korun a pro děti za 30 korun. Na místě poté za 150 a 50 korun.

Podrobnější informace najdete ZDE:

Metalmania

Jednodenní festival Metalomanie se konala 20. června. O pořádný hudební nářez se postaraly kapely Satch, Sebastien, Aleš Brichta Band nebo legendární „Citroni“. Zlatým hřebem večera bylo vystoupení německé metalové skupiny Udo. Fanoušci ji však znají pod jejím dřívějším názvem, Accept.

Své umění na motocyklu předvedl kaskadér Petr Kuchař. Představila se také mladá naděje tohoto sportu, šestnáctiletý Ondřej Záruba.

Lístky byly k dostání od úterý 20. května. Do 8. června přišly na 350 korun, poté až do 19. června stály 380 korun, na místě rovných 400 korun.

Více čtěte ZDE:

Rock for People

Festival konanýod 4. do 6. 7. obohatila zvučná jména v čele s Placebo, Ska–P, Arctic Monkeys či Gogol Bordello. Dále zde zazářil Divokej Bill, Gaia Mesiah, Chinaski či Mňága a Žďorp. To je však jen střípek z téměř 110 kapel a zpěváků.
Rock for People, slavící patnácté narozeniny, navštívilo 27 tisíc lidí.
Pro seniory byl připraven speciální program: koncert legendární Jarmily Šulákové a vstup zdarma. Mnoho atrakcí bylo připraveno i pro rodiče s dětmi.
Až do konce června byly vstupenky k dostání za 1250 korun. Na místě už přišly na 1500. Se slevou mohli počítat držitelé průkazu ISIC, ITIC a ALIVE, stejně jako děti do 12 let a senioři nad 55 let.

Podrobnosti a zajímavosti o Rock for People čtěte ZDE:

Motosraz

Na přelomu července a srpna, tj.31.7. - 1.8., se zaplní bývalý vojenský areál v Chlumci nad Cidlinou vyznavači rychlých strojů. Sraz Iron Bikers slibuje show plnou bolesti i zápasy v blátě.
Letos si organizátoři připravili jednu originální libůstku. Vystoupení skupiny Hell, která je proslulá svou krvavou show plnou bolesti. Na hlavní scéně se však objeví také tradiční gogo tanečnice a přislíbena je i lesby show.
V doprovodném programu se objeví paintball, zápasy v blátě či originální klání v plivání do dálky.

Podrobnosti k Motosrazu a programu čtěte ZDE:

Summer of Love

13. ročník festivalu taneční elektronické hudby se uskuteční 15.8. Z Pardubic se stěhuje do hradeckého Festival parku na letišti. Čekat můžeme nejzásadnější styly současnosti, tedy na techno, drum'n'bass, trance, electro, progressive či hard techno. Na čtyřech scénách se vystřídá téměř padesát DJ´s z celého světa: vystoupí otec legendární street party Love Parade, Westbama. S šestihodinovou show, která bude mít v České republice premiéru, přijede Chris Liebing. Z českých perliček se na scéně objeví východočech Michael C, kráska trancu Ladee Jane, Jamal Djs a především bratrské duo Orbith a Jerry.

Vstupenky jsou již k dostání v předprodeji za 820 korun.

Podrobnosti k Summer of Love najdete ZDE:

Fišerův Bydžov

Třináctý ročník festivalu Fišerův Bydžov se koná 4. - 5. září. Nabídne sedm orchestrů z celé republiky: od mládežnických až po profesionální.
Jiráskovo divadlo a park u svaté Trojice se na dva dny promění v baštu dechové sekce.
Vystoupí Vojenská hudba Hradec Králové pod taktovkou Jiřího Lexy a Richarda Czuczora, Dechový orchestr Základní umělecké školy Nový Bydžov, Mládežnický dechový orchestr Základní umělecké školy Chlumec nad Cidlinou, Májovanka, Bydžovská šestka a Lácaranka.

Další informace o festivalu v Bydžově čtěte ZDE:

Hip Hop Kemp

Na festivalu konaném 20. – 22. srpna se představí i britská střapatá kráska, první dáma evropského rapu Lady Sovereign. "Dále se návštěvníci mohou tešit na Vladimir 518, Kontrafakt, PIO Squad, Vec + Zverina, Indy & Wich, La Coka Nostra nebo partičku Moja Reč," prozradil první vlaštovky největšího hiphopového festivalu v Evropě Martin Boltík z pořádající společnosti Retro 2000.
Lístky jsou již v prodeji. Po celý duben a květen za 900 korun, v červnu a červenci za 1000 korun a v srpnu nebo na místě za 1100 korun.

Více informací o Hip Hop Kempu najdete ZDE:

Semtex festival

Areál hradeckého letiště přivítá především české interprety, mezi nimiž budou Support Lesbiens, Tata bojs nebo Clou. Festival má být zaměřen na mladé lidi, ale také rodiny s dětmi.
V areálu se objeví už tradiční bungeejumping, návštěvníci si budou moci vyzkoušet i prozatím málo známé zorbování. Při něm je člověk připoután uvnitř velké nafukovací koule, která je následně spuštěna z kopce po dráze dlouhé zhruba dvě stě metrů.
„Budou tam atrakce také pro děti. Mezi ty klidnější patří vodní fotbal, motokárová dráha nebo pro celou rodinu let balonem,“ poznamenal organizátor.

Co všechno vás čeká na Sextex festivalu, se dozvíte ZDE:

Truckfest

Od 11. do 13. září se Hradec zaplní stovkami tahačů. Milovníci silných trucků se mohou už bezstarostně těšit na další ročník jednoho z největších srazů autodopravců v České republice, Czech Truckfest.
„Snažíme se domluvit spolupráci s leteckou společností DSA. Pokud by se nám to povedlo, mohl by se uskutečnit závod mezi vrtulníkem a tahačem. Zpestřením by mohly být i ukázky akrobacie s helikoptérou,“ poodkryl karty letošního ročníku Pohl.
Letos by se měla uskutečnit spanilá jízda, která byla při minulém ročníku pořádně ochuzená. „Máme přislíbenu podporu města. Tak uvidíme. Jízdy městem by se mohlo zúčastnit kolem 50 nejhezčích trucků,“ uvedl Pohl.

Podrobnosti o Truckestu najdete ZDE:

Letní parket Výrava

Výrava - Pětiměsíční maraton, kdy se skoro každý pátek a sobotu otevírají ve Výravě brány hospody U Hrubých, nadchne i milovníky alternativní hudební scény. Na pódiu se objeví také devět revivalových skupin. Během léta zahrají např. Olympic, Aleš Brichta, Enter a Clou, Support Lesbians, Gaia Mesiah, Mňága a Žďorp,Monkey Business a Komunální odpad.

Program kapel a novinky parketu najdete ZDE:

Letní parket Převýšov

Přes léto se stává místem konání vyhlášených rockových zábav, na které chodívala i více než tisícovka fanoušků. Parket letos slaví třicáté narozeniny. Prvním letošním účinkujícím se stalo 3. července Kyvadlo, které se zde objeví ještě 28. srpna, 17. července a 21. srpna zahraje Benefit a 14. srpna zmíněná Odyssea.

Další zajímavosti o rocku v Převýšově čtěte ZDE:

Dále čtěte o loňské festivalové sezoně v Hradci:
Festivaly přilákaly světová esa. Ten největší ale zkrachoval

Co se na léto na Hradecku chystá:

Přehled velkých hudebních i divadelních akcí či srazů, které se na Hradecku pro letošní rok chystají:

* Na jednom břehu – 30. 5. – letní kino Širák
* Letní parket Výrava
– po celé léto každý pátek či sobotu,
nejbližší akce 12. 6. – koncert Slade a Sweet, Výrava hospoda U Hrubých,
poslední akce 11. 9.
* Smiřický hrnec 2009
– 13. 6., fotbalový stadion ve Smiřicích
* Metalomanie – 20. 6.,areál Festival parku Hradec Králové
*  Divadlo Evropských regionů – 21. – 30. 6., v celém centru Hradce
*  Rock for People – 3. – 6. 7., areál Festival parku Hradec Králové
*  Drumska – 10. – 11. 7., areál Festival parku Hradec Králové- ZRUŠENO
*  Motosraz IRON BIKERS 2009 – 31. 7. – 2. 8., Chlumec nad Cidlinou
*  Folk a country – 7. – 8.8., areál Festival parku Hradec Králové, ZRUŠENO
* Summer of Love – 15. 8., areál Festival parku
*  Hip Hop Kemp – 20. – 22. 8., areál Festival parku Hradec Králové
*  Semtex festival – 29. 8., areál Festival parku Hradec Králové
*  Czech Truckfest – 11. – 13. 9., areál hradeckého letiště
*  Jazz Goes to Town - 12. - 17. 10., v ulicích Hradce Králové

Podrobnější informace k jednotlivým festivalům najdete na jejich webových stránkách.

Co chystají sousedi?
Zde čtěte o festivalech na TRUTNOVSKU a v KRKONOŠÍCH
Zde najdete pozvánku na koncerty a festivaly NÁCHODSKA
Zde je přehled festivalového léta na SVITAVSKU
Zde najdete
hudební akce a festivaly na CHRUDIMSKU