Jak si česká společnost poradila s pandemií nemoci covid-19? Co jsme si z pandemie odnesli a nebyla nám v něčem náhodou i přínosem? Odpovědi hledá nová dokumentární tragikomedie Velké nic, kterou téměř tři roky natáčeli režiséři Vít Klusák a Marika Pecháčková. Hradeckou projekci v kině Bio Central 14. března osobně doprovodí režisér Vít Klusák.

„To tříleté natáčení byla svého druhu léčba, nenechat se covidem a jeho dopady ovládat, ale přetavit celou tu jeho otravnost do tvořivé energie. Prostě jsem nechtěl zůstat někde zavřený, tak jsme šli točit. A mám radost, že se nám z toho nevyloupla dokumentární mučivá tryzna, že je ten film přes všechny ty teskné podtóny i tak nečekaně veselý,” prozradil režisér Vít Klusák, který je autorem také dokumentárního hitu V síti.

Martin Konopásek s obhájkyní Ivou Jónovou.
Dva roky pro „Ústečana“ platí. Predátor z filmu V síti musí do vězení, řekl soud

Liduprázdná Praha, záchranáři v pohotovosti, policisté kontrolující roušky v parcích, sportovci v domácích podmínkách, covidová nudapláž nebo antirouškařské demonstrace. Na to, o čem všem film vypráví, diváky připraví už trailer.

Filmaři se snažili nepasovat do role soudce, s kamerou se rozhodli autenticky zachytit každodenní realitu lidí napříč společností při této bezprecedentní události.

Velké nic
Česká republika, 2023, 103 minut
hradecká předpremiéra: 14. března
premiéra: 16. března
režie a scénář: Vít Klusák, Marika Pecháčková

Jeden z prvních diváků filmu v rámci crowdfundingové předpremiéry o filmu řekl: „Není to o covidu, je to o nás.”

„Fascinovalo mě prázdno, které covid vyrobil. Prostor, ve kterém jsme dostali příležitost uslyšet naše vnitřní hlasy. Ty, co v každodenním shonu zametáme pod koberec. Bývá náročné si jejich vzkaz pustit k tělu a nám najednou spadla do klína možnost je vnímat na kolektivní úrovni. Filmem jsem chtěla tomu NIC postavit pomník. Zarámovat covidovou zkušenost jinak, než jako dobu temna,” řekla o filmu režisérka Marika Pecháčková.