Současně sympoziem také v hořickém muzeu začala výstava nazvaná Test japonského umělce Tetse Ohnariho. Sdělil to jeden z organizátorů sympozia Martin Samohrd.

"Tets Ohnari se zúčastnil loňského sympozia a vytvořil sochu nazvanou Dělat udělané. Výstava jeho dalších prací bude v hořickém muzeu otevřená do 26. srpna," řekl Samohrd.

Účastníci sympozia budou pracovat v hořickém lomu, jejich výtvory převezou organizátoři 28. července do Hradce Králové, kde se o den později uskuteční slavnostní vernisáž s vystoupením hradecké filharmonie a ohňostrojem. "Pět soch z letošního ročníku bude společně se sedmi díly z předchozích sympozií vystaveno na nábřeží celý rok," řekl Samohrd.

Letošního sympozia se účastní egyptský umělec Hassan Kamel, v Praze žijící sochař Ján Marko ze Slovenska, Jock Hildebrand z Kanady, litevský sochař Rolandas Smitas a turecká sochařka Songül Telek. Po ročním vystavení soch v Hradci Králové pořadatelé sympozia převezou sochy zpět do Hořic. Sympozium má dlouholetou tradici, přes 80 soch, kteří vytvořili účastníci této akce je rozmístěno na hořickém vrchu Gothard. Hořice jsou vyhlášené kvalitním pískovcem, který se od druhé poloviny 19. století těžil v téměř 150 lomech v okolí. Od roku 1884 ve městě také působí sochařská a kamenická škola.