Tvrdí, že nechtějí útočit, jen informovat o problému, který je ničí. O nedostatku peněz.

Krajská divadla – a mezi nim i hradecké Klicperovo a Drak – berou svou akci nazvanou Pomozte svému divadlu jako pokus.

Místo 140 milionů pouze čtyřicet

Jenže když Ladislav Zeman, ředitel Klicperova divadla, spustí pětačtyřicet minut dlouhý monolog a pořádně se rozjede, nakonec bojovně prohlásí: „Kulturu u nás nebere nikdo vážně, je to zbytná věc jako například školství. Nemůžeme se s tím smířit, musíme si dupnout."

A Eliška Finková, šéfka Draku, ho doplní: „Není to nátlaková akce, nechceme používat formu jako pracovníci ve zdravotnictví a dopravě. Jenže prostředky zajistit musíme. O peníze jde v první řadě."

Sdružení pětačtyřiceti divadel vadí, že nedostává peníze, které má od roku 2003 slíbené. Tehdy bylo rozhodnuto, že by mělo inkasovat ročně 140 milionů korun.

„Jenže často jsme skončili na nule," utrousí ředitelka Finková. „Dnes je to většinou maximálně čtyřicet milionů korun," doplní.

V příštím roce mají divadla slíbených 150 milionů. „Jenže každý rok na začátku to vypadá, že nedostaneme nic. Proto potom obcházíme svoje poslance, senátory, jednáme na ministerstvu," popisuje snahu Ladislav Zeman.

Zeman: Musíme umět všechno

Klicperovo divadlo musí ročně naplnit rozpočet 55 milionů korun, Drak 26 milionů. Zásadní peníze dostávají obě instituace od města, v obou případech jde o více než šedesát procent sumy.

Klíčové navýšení očekávají ze strany státu a kraje. „Ten si musí uvědomit, že má tři profesionální soubory, nás, Drak a filharmonii – a měl by za nás bojovat," míní ředitel Zeman.

Poslední částí rozpočtu jsou peníze, které divadla vydělají sama. „V zahraničí to dělá maximálně sedmnáct procent, u nás šestadvacet," porovnává Eliška Finková.

„Vzal jsem si schválně triko, kde jsou vyobrazeny olympijské sporty. My je musíme umět všechny. Běhat, šermovat, skákat o tyči. A nerozbít si u toho s prominutím držku," prohlašuje Ladislav Zeman.