Hradec Králové se tak přidá k více než stovce míst, kde se lidé mohou dozvědět více o tom, jak se pěstují a zpracovávají kakaové boby v Pobřeží slonoviny, a o životě jejich pěstitelů.

V západoafrickém Pobřeží slonoviny pracuje kolem jednoho milionu pěstitelů a země je největším producentem kakaa. Pěstování kakaa však není nijak lukrativní. Pěstitelé za svoje kakao dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných podmínkách. Dle výzkumů si pěstitel v Pobřeží slonoviny vydělá průměrně denně méně než 1 USD. To je 2,5x méně, než by potřeboval na důstojný život: pokrytí nákladů vyvážené stravy, pitnou vodu, bydlení, zdravotní péči, náklady na vzdělávání dětí a ušetření si pro nenadálé příhody.

„Považuji za důležité upozornit na skutečnost, že podmínky práce nejsou všude stejné. A že cesta oblíbené čokolády na pulty našich obchodu může být někdy pěkně trnitá. Uvedl organizátor hradecké výstavy Radim Špilka.

Akce se koná již pátým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Minulé ročníky se věnovaly pěstování kávy, banánů nebo pracovním podmínkám v koželužnách a při výrobě bot. „Zájem o organizaci Výstavy na stromech rok od roku roste. V roce 2015 se konala poprvé a zapojilo se 48 organizátorů. Máme radost, že se lidé u nás zajímají o globální souvislosti a o podmínkách výroby nebo pěstování ve světě chtějí informovat ve svém okolí,“ uvedl autor fotografií Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Milan Hajn z Divadla Drak získal premiérovou Thálii.
Milan Hajn z Divadla Drak získal premiérovou Thálii