Noční prohlídky, které byly součástí Zámeckého jarmarku, okořenili průvodci lechtivými historkami a patřičnými úbory.

„Prohlídky v dobových kostýmech s trochu neobvyklým výkladem děláme jen dvakrát do roka. Navíc po 〜22. hodině, kdy se konají i noční exkurze, máme přichystán také trochu pikantnější program,“ uvedl průvodce Jiří Klimeš.

Noční košile a spací úbory z dávných století překvapí nejednoho návštěvníka. „Já jako komorník jsem vždy ustrojen v běžném obleku. Přeci jen nesmíme návštěvníky vyděsit hned u vchodu. Při vstupu do další komnaty si je převezmou kolegové, a pak už utéct nemohou,“ vtipkoval Klimeš.

Lidé však netradiční formu exkurze vítají a ochotně se do hraných scének také zapojují. „Představuji napůl komtesu a napůl hraběnku. Jak to zrovna vyjde. No a hledám si ženicha. Už se mi ochotně dvořili dva pánové,“ řekla průvodkyně Anna Vanvuurrenová

Prohlídky v dobových kostýmech včetně nočních exkurzí mají na Hrádku několikaletou tradici. „Průvodci si je vymysleli sami. Já jim v tom nebráním, naopak je to příjemné zpestření. Jen je občas potřeba trošku usměrnit lechtivé výkřiky, které se zámkem linou,“ poznamenal s úsměvem správce zámku Ivan Šenk.

Letošní jarmark nabídl příchozím také šermířské vystoupení skupiny Abbaca, stánky s tradičními pochoutkami a řemeslnými výrobky. Ratolesti si mohli zastřílet z luku pod dohledem profesionála.

„Kvůli špatnému počasí jsme museli odvolat sokolníky, divadelní vystoupení a zrušeny byly i vyjížďky kočárem. To nás velice mrzí a příští rok to snad napravíme. Návštěvnost i přesto byla vynikající, kolem tisíce lidí,“ řekl Šenk.(sir)