Doslova narozeninovou by se dala nazvat návštěva hereckého páru Evy Hruškové a Jana Přeučila v pořadu PéHá na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Jan Přeučil právě minulý pátek slavil narozeniny, jeho manželku čekají jen o pár dnů později. První otázka moderátorky Lady Klokočníkové byla nasnadě.

Oba máte narozeniny téměř ve stejný den – jak budete slavit?
JP: Pojedeme hned odtud na malou dovolenou, vláčkem do Luhačovic. Jezdíme do Jurkovičova domu jednou dvakrát za rok, a tam dobíjíme baterky. Tam si to užijeme a oslavíme, sami dva.

Pojďme si také zavzpomínat na východní Čechy. Pane Přeučile, vy jste se narodil v Pardubicích, paní Eva v České Skalici.
JP: Ano, narodil jsem se v Pardubicích, před 75 lety. Po roce jsme se ovšem přestěhovali do Prahy. Ale k Pardubicím mám stále velký vztah z mnoha důvodů. Je tam krásné divadlo, krásná atmosféra. Život je tak pestrý a barevný, že moje paní Eva, která tady sedí vedle mě, je Hradečačka. Občas se kočkujeme, které město je lepší.

Paní Evo, vy sem zavítáte častěji, viďte? Máte tu maminku…
EH: Ano, v České Skalici. A jezdíme sem často hrát. Hrajeme v Hradci, teď jsme hráli v Červeném Kostelci a to bylo velice příjemné.
JP: Já bych doplnil Evičku, možná někteří posluchači nevědí, že máme divadlo. Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila pro malé kluky a malé holčičky. Máme obsáhlý repertoár a snažíme se, aby naše divadlo bylo na vysoké profesionální úrovni. Loni v únoru už to bylo deset let, co naše divadlo takhle působí.

Poslouchám, jak o sobě hezky mluvíte, nacházíte na sobě spoustu krásných věcí. To je možná základ dobrého a dlouhodobého vztahu.
EH: Já si myslím, že je výhoda, že jsme se poznali v našem věku, protože hledáme kvality a ne nějaké krátkodobé povyražení. A to si myslím, že je podstatné.

Dokážete se někdy pohádat?
EH: Ne, my se spolu nehádáme. Ani s nikým.
JP: Já lpím na tom, aby vztahy byly v pohodové a příjemné atmosféře. S Evičkou, když jsme se jaksi zakoukávali, povídali jsme si a poznávali se, tak jsme si říkali, že vždycky uděláme všechno pro to, aby ten vztah nezatvrdnul, nezakrněl, aby byl stále tvůrčí. Je to náročná práce, musíte partnera stále něčím překvapovat, oživovat vztah.

Bavíte se o práci? Někdy se říká, že není dobré, když partneři dělají totéž…
JP: S Evinou si samozřejmě povídáme o naší práci, ale máme i společné zájmy, které nás obohacují. Rádi třeba cestujeme. Evina někde vyštrachá levný hotýlek, levný letecký spoj a jedeme do Neapole. A užíváme si to. Jdeme na zajímavou výstavu. Máme rádi kavárny. Sedneme si, dáme si kávičku, eventuálně skleničku dobrého vína, a pozorujeme život. Nasáváme atmosféru. Ale velice rádi se vracíme domů.

Vy jste oba stejní optimisté.
JP: Já jsem veliký optimista. Evinka taky. Víte, Evinka je komik, optimista. Děláme spolu spoustu hloupostí, blbůstek, smějeme se jako blázni a máme to hrozně rádi.

Host na pátek:

Hostem zítřejšího dopoledního rozhlasového pořadu PéHá bude imitátor, zpěvák a moderátor Vladimír Hron.