Tehdy díky narůstajícímu fondu hudební literatury bylo rozhodnuto o zřízení samostatného oddělení. Možná i z důvodu poskytnout, v dobách nacistické represe vůči literárnímu odkazu, další, méně napadnutelné knihovní zdroje, které by mohly sloužit české veřejnosti.
Přípravné práce trvaly rok a otevřené hudební oddělení již tehdy bylo jedním z největších v Čechách. Od počátku je využívaly hudební školy, místní Sokolská filharmonie, Královéhradecký smyčcový kvartet, Klicperovo divadlo i pěvecké sbory.
Oddělení připravuje i hudební pořady
Nyní tento trend přetrvává, ale sbírky se mnohonásobně rozšířily. Nyní Hudební oddělení, sídlící v samostatné budově v Tomkově ulici, nabízí výběr zhruba 11 200 knih, 38 850 not, 32 000 zvukových nosičů, 850 CD Rom a prozatím dvě on-line databáze Naxos Music Library a Oxford Music Online. Vedle běžné výpůjční činnosti připravuje hudební pořady na zakázku i z vlastní tvorby pro školy a zájmová sdružení, pořádá akce pro veřejnost a účastní se odborných aktivit a seminářů.
Od roku 2009 má hudební knihovna vedle klasického hudebního oddělení i zvukovou knihovnu pro nevidomé a slabozraké spoluobčany.
Například neděle 17. října je ve znamení hned dvou pozvánek. Od 10 do 15 hodin můžete při dnu otevřených dveří navštívit všechny provozy hudebního oddělení. Od 16 hodin knihovníci zvou zájemce na koncert skupiny Mišpacha, který proběhne v sále hlavní budovy.
(re)