Rok se s rokem sešel a fanoušci i znalci jazzu si opět přijdou na své. V Hradci se totiž koná již sedmnáctý ročník tradičního festivalu s názvem Jazz Goes to Town. Hudba zachvátí město ve dnech od desátého do patnáctého října. Muzikanti budou hrát v Divadle Drak, novém hradeckém klubu Kozinka, který sídlí přesně proti vjezdu do garáží krajského úřadu, proti pivovaru.

Manýry slavných dorazily i na festival

Největší hvězdou festivalu Jazz Goes to Town nebude nikdo jiný než živá legenda hudební, potažmo jazzové scény Jack Bruce. V šedesátých letech byl hlavním zpěvákem a skladatelem světové skupiny Cream, kterou ještě tvořili kytarista Eric Clapton a bubeník Ginger Baker. „Trvalo nám mnoho let, než jsme sem Jacka Bruce dostali. Dlouhá léta na emaily nikdo nereagoval, až se to díky naší vytrvalosti prolomilo. Je to hvězda se vším všudy. V České republice bude vystupovat poprvé,“ upřesnil hlavní organizátor a zakladatel festivalu Jazz Goes to Town Martin Brunner.

Jack Bruce trval při sepisování smlouvy na tom, že chce být ubytován v pětihvězdičkovém hotelu, který však v Hradci není, a tak bude spát v jednom z pražských hotelů. Na koncert dorazí limuzínou, protože na ní rovněž trval. „Požadavky muzikantů bývají občas náročné, ale Jack Bruce má na podobné podmínky skutečně nárok,“ upřesnil Brunner. Hlavní program se uskuteční o víkendu, a to od pátku v malém sále kongresového centra Aldis. Sobotní hudební produkce rázem zamíří do velkého sálu v Aldisu. Vystoupí muzikanti ze všech koutů světa, například: z Česka, Slovenska, Ruska, Nizozemska, Velké Británie, USA, Bali a Rumunska. Přijede jich úctyhodných sto dvacet osm a zahrají v patnácti kapelách.

Příležitost pro mladou generaci

„Celá dramaturgie je založena i na představení mladší generace českých kapel. Hodně jsem dával na tradiční jména, která drží domácí jazz mnoho let. Mladá generace se musí propracovat k nějakým jevištím, takže jsem zároveň nechtěl, aby bylo tak snadné si zahrát v Hradci na festivalu. Ta generace je již tak výborná, že nastal nejvyšší čas, aby dostali prostor,“ řekl Brunner. Na festivalu se tedy představí nastupující jazzoví borci a muzikanti, kteří zvolna přejímají žezlo po předchozí generaci hudebníků stejného žánru. „Vždy máme i nějaké výročí. Letos to padlo na Milana Svobodu, který slaví šedesáté narozeniny. Své jubileum oslaví mnoha koncerty. Jeden z nich se uskuteční i v Hradci Králové,“ uvedl Brunner. Na přípravách festivalu se podílejí dva lidé, takže festival zákonitě provází i velké pracovní vypětí. „Občas míváme pocit, že nám dochází energie a napadá nás, že si město ani takový festival nezaslouží,“ přiblížil Brunner.

Organizátoři festivalu musí hospodařit s částkou 1 600 000 korun. Optimální by pro chod celého festivalu byla částka tří milionů korun. Lístky na jednotlivé koncerty, které se konají v Draku a v klubu Kozinka, stojí padesát korun. Páteční večer je za dvě stě korun. A sobotní hlavní večer festivalu Jazz Goes to Town pořídí případní návštěvníci buď za 460 korun v hradeckém informačním centru, nebo v síti Ticketpro za 499 korun či přímo na místě, kde bude vstupenka stát 700 korun.

Kam se vydat za Jazz Goes to Town?

pondělí 10. října

19.00 John Gros/ Brian Seeger & Friends (USA/CZ), Divadlo Drak, vstupné 50 korun
21.00 Rajnošek B.and (CZ) ,klub Kozinka, vstupné 50 korun

úterý 11. října
19.00 Points (CZ), Divadlo Drak, vstupné 50 korun
21.00 Adam, Tvrdý Trio (Cz), Klub Kozinka, vstupné 50 korun

středa 12. října
19.00 Jan Kořínek & Groove (CZ), Divadlo Drak, vstupné 50 korun
21.00 Lukáš Martinek & Private Earthquake (CZ), klub Kozinka, vstupné 50 korun

čtvrtek 13. října
19.00 wrgha Powu orchestra (CZ), Divadlo Drak, vstupné 50 korun
21.00 J. J. Jazzmen Feat. Josef Bažík Pavelka (CZ), klub kozinka, vstupné padesát korun

pátek 14. října
19.00 1. hlavní festivalový večer, kongresové centrum Aldis malý sál,
The East – West European Jazz Orchestra TWINS 2011/2012
feat. Dian Pratiwi, Ryan Carniauw, Ondřej Štveráček, Andrew Krasilnikov (GB/D/NL/CZ)

sobota 15. října
19.00 2. hlavní festivalový večer, kongresové centrum Aldis velký sál
Fanfán Tulipán (CZ)
Milan Svoboda Quartet (CZ)
Clarinet trio (D)
Jack Bruce & His BiG BLUES BAND