Měsíc je 12. 6. v přízemí, a 15. 6. v 5 hodin 13 min. v novu. V tomto týdnu prochází souhvězdími Ryb, Berana, Býka, Blíženců a Raka. 11. 6. ráno se na obloze promítal nedaleko planety Mars, 17. června nastává konjunkce Měsíce s hvězdou Pollux v souhvězdí Blíženců; poblíž se nachází také planeta Venuše a Saturn.

Planety viditelné okem: Na večerní obloze je za soumraku nad západním obzorem pozorovatelná velmi jasná Venuše. Promítá se nedaleko hvězdokupy M 44 Jesličky v souhvězdí Raka, tato hvězdokupa je dobře viditelná už malým triedrem. Nedaleko Venuše svítí méně výrazný Saturn. Prochází souhvězdím Lva, zapadá kolem půlnoci. Na opačné straně oblohy, nad jihovýchodem, září v souhvězdí Hadonoše výrazný Jupiter (na obr.), v červnu je viditelný celou noc. Merkur je počátkem týdne pozorovatelný večer nízko nad západoseverozápadem v souhvězdí Blíženců, období viditelnosti končí. Načervenalý Mars vychází dvě hodiny po půlnoci, promítá se do souhvězdí Ryb.

V tomto týdnu jsou dobře viditelné přelety Mezinárodní kosmické stanice ISS, ke stanici je v současné době připojen raketoplán Atlantis. Bližší informace a časové údaje lze získat např. na stránkách www.heavens-above.com, příp. dotazem na elektronické adrese preletyiss@seznam.cz


Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici