První část jeho šestidenního programu přinesla spoustu skvělých zážitků. „Pro mě bylo nezapomenutelné hned první festivalové vystoupení, kdy v Adalu zahrála gruzínská kapela The Shin,“ vzpomíná na pondělní večer dramaturg festivalu a jazzový muzikant Martin Brunner. „Jejich hudba by se dala ideálně zařadit do škatulky world music, hrají gruzínskou lidovou hudbu, včetně původních lidových nástrojů a tance, ovšem páteř kapely tvoří excelentní muzikanti, technicky dokonale vybavení, se smyslem pro improvizaci a humor, kapela výtečně šlape a umí si získávat posluchače po celém světě.“

Výborný byl i první ze tří hlavních festivalových večerů, který v úterý ve Filharmonii Hradec Králové otevřel vynikající Neratovický Big Band. Jeho produkce nikoho nenechala na pochybách, že tato muzika je zážitkem nejen pro ucho, ale také pro oko.

„Úterní vystoupení obou bigbandů ve Filharmonii byl výjimečný také zvukem,“ doplňuje Martin Brunner. „Nevyužili jsme tamní ozvučení, kapely hrály akusticky a pro muzikantské ucho to byla skutečná paráda – přesně tak by bigband měl znít.“

Do třetice potěšila ve středu večer v Divadle Drak mladá francouzská kapela Ozma, v jejíž muzice se prolíná klasický jazz s mnoha dalšími hudebními vlivy. Její publikum tvořili – podobně jako na většině dalších festivalových koncertů – hradečtí studenti, díky nimž má jazzová přehlídka bouřlivou i uvolněnou atmosféru.

Druhá polovina festivalu bude mít samozřejmě také své vrcholy – tím nejočekávanějším je jednoznačně páteční noční vystoupení jednoho z nejuznávanějších kytaristů světa, Američana Mike Sterna. Do Hradce dorazí s hvězdnými partnery, trumpetistou Randy Breckerem, bubeníkem Dave Wecklem a basistou Chris van Dokym.

Od pondělka až do čtvrtečního večera patří vyhlášený hradecký AC klub mladým českým jazzmanům, na jejichž každodenní vystoupení je vstup volný. Tato minipřehlídka mladého jazzu se koná při příležitosti letošních padesátých narozenin pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka, která pustila do světa řadu vynikajících muzikantů.