Ženy v jazzu, jazz v ženách – tento podtitul dostal do vínku 11. ročník festivalu Jazzinec v Trutnově. Dramaturg festivalu Tomáš Katchner se podle vlastních slov nechal inspirovat myšlenkou americké jazzové zpěvačky Betty Carter: „Jazz se příliš zintelektualizoval, zatímco emoce nechává kdesi vzadu. Mužům to obvykle uniká, ale začnou-li se na koncertě nudit ženy, které vnímají daleko senzitivněji, něco se s tou muzikou muselo stát. Věřte mi: kdyby jazz měl víc interpretek, jeho problémy by pominuly.“

Hvězdnými hosty Jazzince 2009 proto budou opravdové dámy české hudební scény, které jazzu už léta kralují nebo s ním úspěšně koketují: nezdolná Jana Koubková, vycházející hvězda Beata Hlavenková, živelná Iva Bittová, hledačka Lenka Dusilová a také šansoniérka Hana Hegerová. Dámskou společnost v Trutnově ozdobí i přítomnost patrně nejlepší současné jazzové trumpetistky Ingrid Jensen.

„Ženy si už dávno našly svoji cestu k jazzu a spoluurčují jeho další vývoj,“ shrnuje letošní ženské téma Jazzince Tomáš Katchner. „Vedle zpěvu a klavíru mistrovsky ovládají jazzovou trubku, saxofon, kontrabas, bicí, šéfují své vlastní big bandy a komponují jazzová díla povznášející síly a krásy. Přitom prosadit se v jazzovém světě, který po léta fungoval jako čistě mužský, vůbec nebylo a není jednoduché.“

Program Jazzince se bude tradičně odehrávat od února až do září na několika místech Trutnova a jeho součástí bude i řada výstav, poslechových večerů, filmových promítání a divadelních představení.

Otevřou jej 19. února koncerty slovenského As Guests Dua a královéhradecké formace Dva (její úžasnou a nezařaditelnou muziku jste mohli zaznamenat během silvestrovského večera na ČT2). Iva Bittová vystoupí v Trutnově 26. února. Doprovodí ji legenda jazzového kontrabasu Čechoameričan George Mraz v unikátním programu Moravian Gems, který podpoří klavírista a skladatel Emil Viklický a mistr jazzových bicích Laco Tropp.
. . .