„Vloni nebylo kam šlápnout, byla tu hlava na hlavě, přes dva tisíce lidí. Letos zatím přišlo zhruba osm set návštěvníků a pět set ještě očekáváme. Přitom se nedá říci, že by byl minulý ročník v něčem lepší. Naopak, každý rok slavnosti zdokonalujeme. Bohužel nám ale počasí nepřeje,“ říká Vratislav Čermák, předseda Klubu přátel Josefova.

Program, který se pečlivě sestavoval již půl roku dopředu, byl letos obzvláště bohatý. Ráno mohli diváci zhlédnout na stadionu Sokola závody v parkurovém skákání koní. Odpoledne mělo především historický ráz – průvod vojenských dobových jednotek městem a bitevní ukázka. Zúčastnily se pruské a napoleonské jednotky z Polska a mnoho jednotek z klubů vojenské historie z České republiky včetně josefovského, který je zaměřen na historii dělostřelectva v Rakousko – Uhersku.

Děti nejvíce ocenily zábavný pořad Vosa jede, kde měly možnost si zatancovat, zazpívat nebo prokázat své vědomosti v soutěžích. Z hudebních vystoupení tu byla country kapela Phobos nebo Smokie revival. „Vybírali jsme vystoupení tak, aby byla pěkná jak pro uši, tak pro oči,“ vysvětlil Čermák a jako příklad uvádí hudebně kostýmovou show skupiny Las Vegas nebo TiDiTaDe, která divákům přiblížila africkou kulturu včetně hudby a tance.

U všech věkových skupin sklidila úspěch ohňová show přední světové skupiny Pa-li-tchi. V programu samozřejmě nechyběly úspěšné josefovské mažoretky Carmen a Scarlet, které pravidelně reprezentují republiku na mistrovství Evropy. „Josefovské slavnosti nejsou typickou akcí pro mladé – takových festivalů je plno. Snažíme se, aby tu bylo pro každou věkovou skupinu něco,“ dodal Čermák.