Královéhradecký kraj

Hradec Králové: Rok plný oslav, poutí i rozsáhlá výstava. Jubilejní rok, v němž uplývá 350 let od založení Královéhradeckého biskupství, vrcholí. V sobotu se věřící shromáždí kolem chrámu sv. Ducha, aby při mši od 11 hodin slavnostně ukončili výročí. „Je to příležitost v modlitbě prožít jednotu božího lidu v našich krajích a skutečnost, že Krista následujeme jako celistvé společenství místní církve," píše biskup Jan Vokál ve svém pastýřském vzkazu. V den pouti bude v Hradci připraven program v Novém Adalbertinu, na Velkém náměstí a v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Třebechovice pod Orebem: Nemůžete se dočkat Vánoc? V Třebechovicích zažívají tuto sobotu další generálku, pořádají totiž Kateřinský jarmark. A máte se na co těšit. Organizátoři slibují pouťové atrakce, prodejní stánky s velkým výběrem zboží i předvánoční občerstvení. Tak nezapomeňte, v sobotu od 8 do 13 hodin na Masarykově náměstí.

Jičínsko: Hrnčíři aneb Svět 
zrozený z hlíny

Nová Paka: Prodejní výstava užitkové keramiky bude k vidění v městském kulturním středisku. Slavnostní zahájení se koná v sobotu v 17 hodin. Předvánoční výstavy se zúčastní šest keramických dílen z Čech i Moravy. Každá z nich představí své výrobky, které jsou odlišné jak zpracováním, tak barevností glazur. Převládat bude užitková keramika, ale na výstavě najdete i šperky a keramické betlémy.

Náchodsko: Lazebník sevillský přijede z New Yorku

Náchod: Komickou operu Lazebník sevillský Gioacchina Rossiniho plnou převleků s barvitou a libozvučnou hudbou uvede v sobotu 22. listopadu v 18.45 hodin náchodské kino Vesmír v přímém satelitním přenosu z Metropolitní opery v New Yorku. Rossiniho slavná opera je nastudována v italském originále a v kině bude uvedena s doprovodnými anglickými a českými titulky.

Rychnovsko: Výstava v Hlinném zavoní Vánocemi

Hlinné: Zahrádkáři ze základní organizace v Dobrém tento víkend zvou do bývalé školy v Hlinném na vánoční výstavu. Budou zde vystaveny ozdobené stromky a vánoční aranžmá, adventní věnce, drobné dárky, suchá vazba, čaje, perníčky a další cukroví, pletené a háčkované výrobky, květiny a vše, co k Vánocům patří. Přebytky bude možné zakoupit. Již šestá vánoční výstava se koná 22. a 23. listopadu vždy od 9 do 17 hodin. Občerstvení je zajištěno.

Kostelec nad Orlicí: Tento pátek se na Rabštejně uskuteční od 19 hodin komponovaný pořad „Kdo v zlaté struny zahrát zná" věnovaný 180. výročí prvního uvedení písně „Kde domov můj?". Pořad byl uveden s velkým úspěchem v mnoha evropských kulturních centrech. Nyní zavítá do Kostelce nad Orlicí.

Dobruška: Mezinárodní festival outdoorových filmů se za 12 let své existence stal největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v ČR, ale také ve světě. A právě dnes začíná ve velkém sále Společenského centra – Kino 70 v Dobrušce a potrvá až do neděle. Návštěvníci se mohou těšit celkem na 30 snímků z různých zemí. Předprodej vstupenek je v SC Kino 70 nebo v Informačním centru v Dobrušce.

Trutnovsko: Advent v Kuksu podruhé

Kuks: Vánoční trhy v Kuksu se konají v sobotu a neděli od 9 do 16 hodin. Z důvodu rekonstrukce hospitalu stánky letos najdete na labském nábřeží a pod hospitalem. Kromě toho je připraven doprovodný program na pódiu nad kaskádovým schodištěm. Můžete se vydat i na prohlídku Kuksu s výkladem o jeho historii. Kuks se pro návštěvníky otevře v sobotu i v neděli v 11, 13 a 15 hodin.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Medová výstava bude bzučet a vonět

Hlinsko: Od 22. do 24. listopadu budou v hlineckém Multifunkčním centru  Medové dny. Návštěvníci se seznámí s chovem včel, výrobou medu a včelích produktů, budou moci ochutnat a koupit med nebo medovinu od místních včelařů. K vidění bude prosklený úl se včelami, ukázky řemesel, včelí stezka. V pátek bude otevřeno od 8 do 17 hodin, v sobotu a v neděli od 9 do 16 hodin.

Orlickoústecko: Už jste jedli jabkance? Vypravte se na pouť

Česká Třebová: Spolek od svaté Kateřiny zve v sobotu do města na 54. ročník Jabkancové pouti. Pod rotundou svaté Kateřiny se už od 7 hodin ráno bude prodávat tradiční českotřebovská pochoutka – jabkance, placky z bramborového těsta plněné tvarohem, maštěné máslem a sypané cukrem. Odpoledne návštěvníky pobaví „jabkancoví umělci".

Česká Třebová: Není vám lhostejné, co jíte, pijete, jakou kosmetiku používáte? Pak byste si neměli nechat ujít přednášku profesorky Anny Strunecké Doba jedová. Uskuteční se v sobotu od 15 hodin v českotřebovské Malé scéně.

Choceň: Chovatelská hala na Lhotách bude o víkendu hostit tradiční podzimní výstavu králíků, holubů a drůbeže. Součástí výstavy bude bohatá tombola, občerstvení a možnost nákupu chovného materiálu. V sobotu bude výstava přístupná od 8 do 18 a v neděli od 8 do 14 hodin.

Pardubicko: Knihy, které na pultech nenajdete

Pardubice: Východočeské muzeum se v pátek již počtvrté stane hostitelem zástupců kulturních a vzdělávacích institucí z celé republiky. Ti zájemcům nabídnou ke koupi tituly, které se na pulty běžných knihkupců nedostanou. Budou tu hlavně publikace s uměleckou, historickou či vlastivědnou tematikou. Knihy a obrazové publikace tu můžete zakoupit od 10 do 18 hodin.

Svitavsko: Jesličky z Poličky z hlíny i ze dřeva

Polička: Návštěvníci Centra Bohuslava Martinů si od sobotních 14 hodin mohou prohlédnout výstavu, která představí minulé i současné tvůrce jesliček a sběratele betlémů. Chybět nebudou tradiční ze dřeva, k zhlédnutí budou  také betlémy z textilu a pálené  hlíny. Zajímavostí bude pohled do rodiny Martinů, kde vánoční téma nejednou zpracovali ve svých dílech bratři, skladatel Bohuslav a malíř František.