Po Kočičí hře, v níž hlavní role ztvárnily domácím publikem oblíbené herečky Pavla Tomicová, Zora Valchařová-Poulová, Martina Nováková, Petra Výtvarová-Krausová a ještě další herci, tu sehráli Natálie Řehořová, Jiří Zapletal, Kamila Sedlárová a Jan Vápeník českou premiéru hry anglického autora Torbena Bettse Vincenc.

Tento současný dramatik a scénárista navázal roku 2001 spolupráci s proslulým Orange Tree Theatre v Richmondu v Londýně. Pro něj následně napsal řadu vstřícně přijatých titulů, naposledy právě komedii Vincenc (Invincible, 2014). Jedná se o první Bettsovu hru přeloženou do češtiny, v Klicperově divadle se s ním český divák setká vůbec poprvé.

Představení svým příběhem diváka zaujme. Intelektuálové Oliver a Emily se přestěhují z Londýna na sever Anglie. Jednak tam je levnější bydlení, jednak Emily, coby vzorná salonní levičačka, touží po tom, aby jejich dítě vyrůstalo mezi „skutečnými lidmi". A dva takoví „skuteční lidé" se blíží: Alan a Dawn, které Oliver s Emily pozvali na malé přátelské posezení. Střetne se tak metropolitní kavárna s kulturou plechovkového piva a na povrch vyplouvají dávné ambice. Někde kolem brousí jedna otravná kočka, leckdo skrývá temné tajemství a není vůbec jisté, jak celé setkání dopadne. Premiéra hry se konala v březnu 2014 v komorním Orange Tree Theatre.

V Klicperově divadle se překladu ujal Michal Zahálka, dramaturgie Markéta Bidlasová, výpravy Petr B. Novák a režie Petr Štindl „Mám radost, že se této dva roky staré hře dostalo tady v Hradci Králové takové péče. Vyprávěl mi o ní ředitel divadla, kde byla uvedena, na jedné konferenci. Kolik času mi zabral překlad, nemám zcela spočteno. Většinou jsem ji překládal ve vlaku na cestě mezi Prahou a Hradcem Králové a zpátky. Je psaná takovým hodně úsečným jazykem, nechybí v ní řada nedokončených vět, které si člověk musí domyslet," řekl šestadvacetiletý překladatel Michal Zahálka.

„Ta práce byla mimořádná, hra má velmi dobré obsazení, šikovného režiséra a výborný nadstandardní text. Radost mi udělala spolupráce s Natálií Řehořovou, která je talentovaná, spontánní a otevřená. Mít takového kolegu za partnera, je pro mě radost," zhodnotil svoji roli Olivera Jiří Zapletal. „Pro mě to byl protiúkol, takovouhle postavu jsem zatím ještě nehrála. Provázela ji jakási obava, že by život mohl sklouznout někam, kdy si lidé spolu nemají co říct a co může nastat v době, kdy děti odejdou z domu," zhodnotila svoji postavu Dawn herečka Kamila Sedlárová.

Způsob nastudování Vincence zhodnotil také královéhradecký primátor Zdeněk Fink: „Myslím, že takové konverzační drama, které jsem měl možnost dnes vidět, bylo velmi dobře zpracované překladem, režijně a hlavně výkony herců, kteří udrželi diváky po celou dobu v napětí. Člověk představení sledoval s otevřenýma očima. Navíc je to česká premiéra, takže pro divadlo je to jen dobře."

Eva Ženíšková