Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sobotu v premiéře uvedlo kabaret Davida Drábka Český les, který se stal poslední premiérou divadla v končící sezoně. David Drábek svou hru označil za bestiální kabaret, který podává zprávu o stavu české kotliny.

Za zvířaty

Divákům se na jevišti Klicperova divadla představili herci v rolích nejrůznějších lesních zvířat, například neurotik myšák v podání Jiřího Panznera, nutkavou informátorku sojku hraje Zora Valchařová-Poulová, pesimistického hypochondra jelena  ztvárnil Lubor Novotný.

Český les navazuje na Drábkovu „zombie komedii" Noc oživlých mrtvol, kterou divadlo uvedlo v premiéře v roce 2010. Žánr kabaretu se podle Davida Drábka pro hru Český les přímo nabízel.

„Jde o útržkovité výstupy ve velikém obsazení, zvířátek máme na jevišti opravdu hodně a jejich vstupování do děje je pak nutně svým způsobem klipovité, ostře pointované a skečové," uvedl k premiéře režisér a zároveň autor  hry, který v Klicperově divadle působí jako umělecký ředitel.

Osudové téma

David Drábek tvrdí, že les je pro něj téměř mystickou záležitostí, vyrostl v domě u lesa. „Strýc hajný k nám nosil různé zatoulánky, takže jsem se staral o spoustu zvířat, ke kterým se normální dítě nedostane, včetně bažantů, ondatry nebo puštíka. Posedlost zvěří u mě tedy figurovala odmalička, chtěl jsem být poté dokonce zvěrolékařem," uvedl David Drábek.

Blíží se festival

Klicperovo divadlo připravilo pro končící sezonu celkem osm premiér, poslední akcí sezony bude festival Divadlo evropských regionů, který se uskuteční ve dnech 19. až 28. června.