Inscenace slavné jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka bude v sobotu 19. prosince na hlavní scéně poslední premiérou roku v Klicperově divadle. Tento legendární kus měl premiéru už v roce 1965 .

K narozeninám


„Dobře placenou procházku se naše divadlo rozhodlo uvést také v souvislosti s letošním padesátým výročím založení Semaforu,“ říká dramaturgyně Klicperova divadla Jana Slouková. „Po úspěšné koláži Špatně placená procházka jde o další titul, který vzdává přímý hold tvorbě autorské dvojice Suchý – Šlitr. Anekdotický příběh o rozpadajícím se vztahu mladých manželů, jimž rozvodové plány naruší nečekané dědictví, je aktuální i dnes, protože láska, chamtivost, vypočítavost, poezie i humor z našich životů nemizí. Totéž platí i o skvělé hudbě Jiřího Šlitra a básnické kvalitě textů Jiřího Suchého.“

Z Dobře placené procházky vzešla řada hitů, které zná několik generací posluchačů: Rekomando blues, Proč je to tak nebo duet Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám.

Obsazení Dobře placené procházky logicky vycházelo především z pěveckých schopností herců. Podle Jany Sloukové to nebyl problém: „Nalezli jsme ideální obsazení skvěle pěvecky disponovaných herců, kteří pod vedením autora hudebního aranžmá, úpravy a nastudování Pavla Horáka pilně zpívali a korepetovali. Šťastná je také přítomnost režiséra Radka Balaše, jednoho z nejlepších muzikálových režisérů u nás, který má k Semaforu a Jiřímu Suchému silný umělecký i osobní vztah.“

Muzika především


Autor hudební úpravy a aranžmá Pavel Horák o práci na jazzové opeře říká: „Dobře placená procházka, to jsou songy, árie, recitativy, ovšem na jazzové bázi – prostě operní dílo. V Národním divadle to nedělá činohra, ale opera! Nic podobného jsme v Klicperově divadle ještě neměli. Když jsme dělali Prodanou nevěstu s Vladimírem Morávkem, vznikla jakási činoherní verze – to znamená, že jsem vybrali nějakých dvacet hudebních čísel a zbytek se říkal. Na podobném principu vznikl Čert a káča nebo Rusalka. Teď poprvé stojíme před hotovým dílem, tak jak ho Šlitr napsal. My si to nijak nezjednodušujeme, děláme to celé tak, jak to je.“

Obsazení


V příběhu hamižných manželů Uliho a Vanilky se divákům v hlavních rolích představí Jan Sklenář a Eva Kratochvílová. Ta ovšem nebude hrát v premiérovém představení, protože si při zkoušce zlomila palec. V sobotu 19. prosince ji po boku Jana Sklenáře nahradí pražská herečka a zpěvačka Dagmar Zázvůrková, která hrála roli Vanilky v Národním divadle.

Tetu z Liverpoolu bude hrát a zpívat Martina Nováková, vychytralého Advokáta David Smečka a roli poetického Listonoše nastudoval Dušan Hřebíček.
Inscenaci doprovodí živá hudba: na bicí bude hrát Roman Vrána nebo Libor Friedl, na kontrabas Daniel Vlček nebo Petr Dlabola a na klavír Pavel Horák.