Šéfdramaturg CZT Aleš Ulm: Inspirovali jsme se u BBC

Která je vaše oblíbená barva? Koho byste si vybrala na cestu kolem světa? Jaké je vaše nejmilejší jídlo? Kterou knihu máte nejraději? Podobné otázky si lidé kladli pro zábavu už pár století – jako společenskou hru, v novinách a nakonec i v televizi. Ankety se staly oblíbenou součástí světového televizního repertoáru, protože diváky zajímá, jaký je vkus těch druhých, co je vlastně nejoblíbenější.

Inspiraci v nás vzbudila BBC, podle které už před pár lety proběhla na obrazovce anketa Největší Čech. V České televizi jsme loni – myslím, že s úspěchem – vysílali naši původní anketu o nejoblíbenějšího herce a herečku celé historie naší kinematografie Hvězda mého srdce.

Nyní navazujeme Knihou mého srdce, tentokrát opět podle britského formátu. Věřím, že anketa, věnovaná literatuře, vzbudí velkou pozornost a zájem. Bude určitě zajímavé (a doufám, že i povzbuzující), dozvědět se, kolik lidí u nás pravidelně čte a jaké jsou jejich oblíbené knížky. Pro mě osobně je to velký úkol, protože knihy mě provázely a provází celoživotně. A jelikož jsem čtenář poměrně širokospektrální, neopovrhuji žádným druhem a žánrem literatury. Jen si volím k různým příležitostem vhodné tituly – a autory. Proto mám rozečteno většinou pár knih najednou. Nedovedu si představit, že bych jel na dovolenou bez 4 až 6 knih, a také si nedovedu představit, že bych si je vezl s sebou v počítači, což by určitě technicky bylo možné, ale v mnoha situacích nečitelné, neosobní, nepohodlné – a vůbec…

Jsem velmi rád, že se moderace ujal Jaroslav Dušek, se kterým jsme našli v tomto ohledu vzácnou shodu ihned. A také mě těší, že drtivá většina významných lidí, které jsme oslovili ke spolupráci, projevila souhlas, nezřídka nadšený.

Literární postavy budou soutěžit v oblíbenosti

Máme před sebou ne úplně snadný úkol, který má ale „šlechetný cíl“, jak se kdysi psávalo. Bude jistě napínavé dozvědět se, na kterém místě bude Babička a na kterém Švejk. Nebo zda je předčí Pán prstenů. Ale úspěchem pro nás bude, pokud si diváci (momentálně nečtoucí) řeknou: „Hrome, proč já si zase něco nepřečtu?“
Neboť, jak bylo napsáno na knihovně v Thébách, kniha je „Lék pro duši“.

Dramaturgině Kateřina Uhlířová: Vkus českých čtenářů je podobný jako ve světě

close zoom_in Česká televize zakoupila licenci na českou verzi pořadu The Big Read od BBC. Dramaturgie české verze z formátu vychází, inspiruje se jím, ale přizpůsobuje jej našim podmínkám.

BBC vysílala pořad The Big Read v půlroční kampani v roce 2003 s velkým úspěchem. Pořad se stal opravdu největší kampaní, sloužící ke zvýšení zájmu o čtení v celém UK. V první fázi kampaně o nejoblíbenější britskou knihu přišlo 130.000 nominačních hlasů, což bylo 3x více než na Největšího Brita ve stejné etapě. Za celou kampaň přišlo celkem 750.000 hlasů. V Německu byla uspořádána anketa Das Grosse Lesen, ve které hlasovalo na 250.000 diváků.

V České republice o rok později zorganizovali knihovníci akci Moje kniha pomocí internetu a anketních lístků, s podporou knihoven, škol, knihkupectví atd. Získali tak celkem přes 90.000 hlasů a také velmi cenný obraz o tom, jak to vypadá se čtením a čtenáři u nás. Zjistili, že „náš obecný čtenářský vkus není výrazně jiný, než v ostatních zemích, ať už si o něm myslíme cokoliv“.

Česká televize se rozhodla pro tento formát v roce 2009 a bude nás určitě velmi zajímat, jestli se čtenářský vkus a obliba za oněch několik let výrazně posunuly jinam, či zůstaly stejné. Pro drtivou většinu diváků bude ale celá kampaň novinkou a doufáme, že těch, kteří čtou a mají rádi knížky, je v naší zemi tradičně stále hodně.

Název Kniha mého srdce jakoby navazuje na loňskou Hvězdu mého srdce, ale už podle provedení, obsahu i grafiky se výrazně liší.

Kampaň osloví všechny, kdo četli naposledy ve školních lavicích

Rozsáhlá kampaň začíná počátkem března a obrací se na každého, tedy i na toho, kdo otevřel knihu naposledy ve škole. Po čtyři sobotní večery se budou diváci postupně setkávat s významnými osobnostmi ze světa kultury a veřejného života a dozvědí se mnohé o svých oblíbených autorech, dílech i postavách, řadu zajímavostí a dokonce kuriozit o knihách.

Slavnostním zahajovacím večerem provedou české hvězdy

Anketu otevře slavnostní zahajovací večer, který se uskuteční 4. dubna 2009, a stejně jako všechny následující jej bude originálním způsobem moderovat Jaroslav Dušek. První večer poskytne informace o tom, jak hlasovat a v předtočených příspěvcích bude o svých nejmilejších knihách hovořit přes dvacet osobností různých profesí: herců, režisérů, spisovatelů, vědců – ale také například pilot. Z nejznámějších to budou například Zdeněk Svěrák, Jiří Suchý, Arnošt Goldflam, Adolf Born, Bára Nesvadbová, Gábina Osvaldová, Ivo Šmoldas, Richard Krajčo, Simona Stašová, Marek Eben, Jaromír Bosák, Pavel Medek a řada dalších. Diváci uvidí také ukázky z filmů natočených podle slavných literárních předloh. Přímo ve studiu vystoupí Eva Holubová, Halina Pawlovská, Tereza Kostková, Zdeněk Mahler, Bolek Polívka, Michal Viewegh a Petr Fejk. Každá z těchto osobností bude reprezentovat jednu ze sedmi literárních kategorií, které program rozdělí do sedmi zajímavých celků - klasiku, humor a satiru, napětí, pro děti, fantasy, dobrodružství a velký román.

Nebudou chybět napětí a radost ze hry, které každou takovou soutěž provázejí, a hudební vystoupení, jež ji dotvářejí - v průběhu večera zahrají a zazpívají kapela Chinaski, Věra Špinarová, Kateřina Knechtová a Michal Hrůza.

Šest ojedinělých dvacetiminutových dokumentů, které budou vysílány v neděli večer, divákům přiblíží postupně knihy elitní dvanáctky a dovedou je do finále, ve kterém bude zvolena Kniha mého srdce.

Doprovodné akce:

* hlasování během přímého přenosu
* diskuse, literární kvízy, soutěže, sdružování čtenářů a doplňování informací - www.knihasrdce.cz

Atmosféra celé akce se ponese v lehce bojovném duchu, nebude postrádat humor a zajímavá setkání. Nepůjde o soupeření mezi velkými literáty, ale mezi čtenáři, tedy mezi všemi těmi, kteří mají chuť zvolit si svou oblíbenou knihu! V této soutěži nejde České televizi o závod s peoplemetry a s komerčními televizemi, ale o projekt s jednoznačně kulturním a vzdělávacím obsahem, kterým by ráda zasáhla celé široké spektrum českého kulturního publika.

Rozhovor s moderátorem a hercem Jaroslavem Duškem

Nejčastěji čtu ve vlaku, v posteli a ve vaně close zoom_in

Čím vám projekt Kniha mého srdce imponuje?
Nevím, zda mi doslova imponuje, ale líbí se mi jeho název, který lze vnímat i tak, že naše srdce může být knihou.

Pro kterou knihu byste hlasoval a proč?
Já bych právě hlasoval pro Knihu – Srdce.

Jak dlouho jste nabídku na moderování tohoto projektu zvažoval?
Několik vteřin. Řídím se intuicí. Bylo to při rozhovoru s Alešem Ulmem.

Které knihy vás od dětství do současnosti nejvíce ovlivnily?
Foglarovky, Mayovky, Verneovky, Hvízdavý Dan, Pobožný střelec, Sám a sám, Eduard Fiker, Jack London. Četl jsem všechno možné, měli jsme doma velkou knihovnu, mnoho knih z Evropského literárního klubu. Jako dítě jsem četl po nocích s lampičkou pod peřinou. Ale nejvíc ze všech mě ovlivnila má vnitřní kniha – ono „skryté vědění“, uložené v oné zvláštní Knize života v naší DNA.

Jaký je vlastně váš vztah k anketám?
Nijak zvlášť mě nepřitahují. Je to hra, kterou nehrávám často.

Ke které knize se jako čtenář rád vracíte?
K té své vnitřní. Jinak třeba Anick de Souzenelle: Symbolismus lidského těla, knihy Eckharta Tolla, Anthonyho de Mella, Khalila Gibrana, Dona Miguela Ruize, Victora Sancheze, Maurice Cotterella, Carla Johanna Callemana a podobných autorů, kteří vás překvapí i při opakovaném čtení.

Souhlasíte s názorem, že dnes lidé všeobecně málo čtou? Vedli vás rodiče ke čtení?
Nevím, nemám o tom žádný důkladný přehled. Shodou životních okolností se naopak stýkám s lidmi, kteří čtou hojně. Čtou nejen v knihách, ale i v přírodě, v kamenech, ve stromech, ve vesmíru, ve tvářích, v očích. Je to napínavá četba.

Vedli vás rodiče ke čtení?
Rodiče byli moudří, k ničemu nás „nevedli“, nechali nás, ať se vedeme sami…

Kterou knihu právě čtete?
Drunvalo Melchizedek: Prastaré tajemství Květu života, svazek 1.

Které literární žánry jsou vám blízké?
Čtu napříč žánry. Všude se vyskytne něco pro mne.

Na kterém místě čtete knihy nejčastěji a na kterém nejraději?
Nejčastěji čtu asi ve vlaku na cestách mezi Černošicemi a Prahou, ráno a večer v posteli, při odkyselovací koupeli ve vaně či jen tak u stolu, při čaji. Nejraději se pročítám v noci svými sny.