Koncert s podtitulem Sváteční hudba ve sváteční čas – a pro záslužný účel se uskuteční dnes v půl osmé večer v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích.
Součástí koncertu bude sbírka na podporu Hospice v Chrudimi. Tam ještě scházejí nemalé finanční prostředky na dostavbu. Provozovatelem hospice je občanské sdružení Smíření (www.smireni.cz), které chce kvalifikovaně pomáhat v péči o nevyléčitelně nemocné, umírající i jejich blízké. Proto bude na Tříkrálovém koncertu vítán každý, kdo svým příspěvkem podpoří dobrou věc.

Jubilejní desátý Tříkrálový koncert nabídne také významnou interpretační zajímavost. Ke Komorní filharmonii Pardubice se připojí známý a už dlouhá léta populární vokální soubor Linha Singers. Linhovci jsou už od dob svého založení v roce 1963 typičtí stylem zpěvu, který užitím různých vokálů i uplatněním stylového cítění nemá daleko ke swingu či jiným formám jazzového projevu. Tím byli vždy v naší republice jedineční.

Ve společném provedení návštěvníci uslyší původní i novodobě koncipované partitury našich i světových mistrů včetně ukázek původní tvorby z pera Jiřího Linhy. Ten patří k předním osobnostem naší hudební scény. Svůj soubor po celou dobu jeho existence nejen umělecky vede, ale aktivně v něm působí i pěvecky. Linhovci prošli několika generačními proměnami a nejednou museli řešit vážné problémy organizační i existenční. Jejich umělecká úroveň a osobitost už od jejich počátků představovaly natolik cennou devízu, že doby ekonomicky náročnější vždy dokázali překonat a dodnes i do budoucna zůstávají pro nás ansámblem jedinečným a nenahraditelným.

Na koncertě zazní pod vedením šéfdirigenta Komorní filharmonie Marka Ivanoviće skladby Georga Friedricha Händela, Johanna Pachelbela, Benedetta Marcella, Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Josepha Haydna, Jiřího Linhy a také koledy. Jako sólisté se představí koncertní mistr Komorní filharmonie Pardubice Petr Zdvihal a členka tohoto tělesa Anna Reinišová, spoluúčinkovat budou členové Dětského folklorního souboru Perníček Pardubice. (ot)