Autorka s „lidským“ pohledem na svět nedávno dopsala novou knížku. Nese název Tři šupiny vánočního kapra. „Je to taková knížka pro babičky a vnoučky,“ prozradila spisovatelka. Čtenáři tu najdou babičkovské povídání a vzpomínání s vánoční tematikou.

Příběhy doprovodí postavy z jesliček

Knížka ovšem vyjde až příští rok v jednom jihočeském nakladatelství. „Doporučil mi ho František Nepil, který u nich vydával své fejetony. Specializují se právě na takové krátké příběhy,“ doplnila Marie Kubátová.

Dokončený rukopis je pro ni prvním vánočním dárkem. „Bude to dobrá knížka. Na ilustracích spolupracuji s autorem, který se věnuje tvorbě betlémů. Příběhy doplní postavičkami z jesliček,“ dodala autorka.

Připomněla, že vždycky měla štěstí na výtvarníky, kteří pomohli vytvořit z jejich knížek krásné publikace a dovedli se vcítit do autorčina psaní. Počet jejích knížek se už přehoupl přes osmdesát.

Skřítek lékárník pomáhá vílám

Pro první z pohádkových knížek, které letos Marie Kubátová vydala, našla inspiraci v prostředí svého bývalého zaměstnání. „Lékárnické pohádky a Heřmánková víla jsou příběhy skřítka, který pomáhá s problémy všem pohádkovým postavičkám, které děti znají. Snažila jsem se do knížky přenést lékárnickou etiku, kterou znám ze svého působení a která se, myslím, z profese v poslední době vytrácí,“ přiblížila knížku.

Křest se konal v létě v Kuksu. A kde jinde než v barokní lékárně. Jedním z kmotrů publikace s krásnými obrázky malířky Marty Pohnerové se stal hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

Z jedné pohádky celá knížka

Druhá pohádková knížka, kterou letos Marie Kubátová obohatila knižní pulty, je Pohádky z Měsíčkova stříbrného zámku. Ta vznikla vlastně náhodou. „Pravidelně jezdím na festival Jičín – město pohádek. Vždycky jsem tam přivezla jednu pohádku, až jich bylo tolik, že z toho vznikla knížka,“ vysvětlila autorka.

Cyklus dvanácti pohádkových vyprávění rámovaných dvěma příběhy pohádkáře, jehož úkolem je vyprávět vysvobozovací pohádky všem, kteří je potřebují. Klíčovým motivem každého příběhu je tak naděje na vysvobození nebo vysvobození samotné.

Obě knížky jsou psané poutavým a originálním stylem, který se dětem, a koneckonců i dospělým, líbí. V předvánočním čase je to ideální společník pro uklidnění z předsvátečního shonu a chvatu.

Marie Kubátová letos myslela také na velké čtenáře. Knížka Haraburdí aneb Jak se líhnou knížky obsahuje spisovatelčiny paměti a vyšla k jejím pětaosmdesátinám jako „příběhy věcí, které lemovaly autorčin stezníček životem jako patníčky na její cestě. Vždyť i věci mají svou paměť a nesou otisk doby.“

Marii Kubátovou výstižně charakterizoval spisovatel Adolf Branald: „Je to skvělá korálkářka a nejvíc jí sluší drobné literární útvary, které jako korálky navléká na jemnou nit své fantazie - a jimiž tak snadno a lehce umí dojmout své čtenáře.“ Vyzkoušejte to sami, určitě se přidáte ke skupině jejích stálých příznivců.