Očekávanou, ale přesto zdrcující zprávu se dozvěděli v úterý večer pořadatelé velkých letních festivalů. Vládní plány na postupné rozvolňování omezení zavedených kvůli pandemii koronaviru, totiž jejich konání prakticky vylučuj. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) se letos v létě velké hudební festivaly neuskuteční. Od 8. června se sice otevřou divadla, kina nebo hudební kluby, pro kulturní akce ovšem bude platit striktní omezení. Maximální počet bude 50 návštěvníků.

Že už je situace opravdu vážná, přiznávají i pořadatelé hradeckého Rock for People. „Je pravděpodobné, že festival v červnu nebude,“ napsali fanouškům včera dopoledne. Letošní ročník jednoho z nejnavštěvovanějších festivalů v zemi měl být přitom mimořádný. Uskutečnit se měl nezvykle už v červnu a jeho hlavním tahákem měla být hvězdná americká kapela Green Day.

Z dobrušského kina.
Kina krvácejí. Některá fungují alespoň virtuálně

Oficiálním zrušení festivalu v červnovém termínu zatím Rock for People neoznámil. Čeká na oficiální vyjádření vlády. „Bez oficiálního stanoviska úřadů nemůžeme udělat jednostranné rozhodnutí, protože bychom tím riskovali porušení smluvních závazků vůči interpretům a partnerům. Doufáme, že situaci osvětlí právě zpracovávaný pandemický plán,“ doplnili pořadatelé.

Majáles se uskuteční mimořádně v září

Zcela smíření jsou se situací pořadatelé hradeckého Majálesu. Ten se měl konat už 8. května a pořadatelé už několik týdnů vědí, že tento termín nebude možný. Od středečního večera je znám termín nový: středa 16. září. „Je to s ohledem na přeplněné kalendáře všech kapel jediný termín, kdy můžeme zachovat identický program. Také bychom si přáli, aby byly k dispozici jiné možnosti, ale nejsou - podzimní víkendové kalendáře jsou přeplněné původními akcemi, stejně tak je velmi omezená dostupnost místa konání," informovali pořadatelé.

Něco pro sebe si v sobotním programu našli malí i velcí.
O podobě pohádkového festivalu ještě není rozhodnuto

Ve velkém ohrožení je i oblíbený divadelní festival v Hradci Králové. O jeho budoucnosti včera debatovali pořadatelé venkovního Open Air Programu a vnitřního Divadla evropských regionů. „Obě části festivalu chceme sjednocovat, takže jsme si řekli, že buď se uskuteční obě, nebo žádná. Ve hře není ani přesun na jiný termín. Definitivní rozhodnutí padne do konce dubna,“ řekla Deníku ředitelka Open Air Programu Barbora Hodonická.

Kraj letos asi přijde i o další festivaly

Letní plány narušila pandemie i dalším festivalům v kraji. Trutnovský Obscene Extreme plánuje přesunout celý ročník 2020 na červenec příštího roku. Objevit by se tam měly všechny letos ohlášené kapely. Zrušení letošního ročníků a přesunutí většiny kapel na festival v létě 2021 se jeví jako nejpravděpodobnější řešení i u metalového Czech Death Festu v Červeném Kostelci a josefovského Brutal Assaultu. Naopak hořický The Legends Rockfest stále pracuje na letošním ročníku. Pořadatelé věří, že se koncem července uskuteční.

Mezinárodní festival pod Zvičinou
Bělohrad omezí až do srpna kulturní a sportovní aktivity