Většina prostředků totiž končí v Praze, na ostatní kraje zbývá pouze patnáct procent. Proto zorganizovali akci Pomozte svému divadlu, která má na problémy upozornit.

Další potíží je, že rozdělovaných peněz je málo a částka každý rok klesá. Letos zbylo pro mimopražská divadla pětapadesát milionů a na příští rok se počítá jen se sedmatřiceti. Schválená státní podpora z roku 2006 přitom slibovala sto padesát milionů. V současnosti tedy provoz regionálních divadel platí z naprosté většiny města.

Kampaň Pomozte svému divadlu začala ve středu před Národním divadlem v Praze a skončí dvacátého prvního září na stejném místě.

Organizátoři si od seriálu divadelních představení, které se budou hrát napříč celou Českou republikou, slibují zejména větší medializaci problému. Na příští rok by také chtěli získat pro divadla slibovaných sto padesát milionů.

„My hlavně chceme, aby se probudil stát a kraje. Naše divadlo hraje po celé republice, jezdí na různé festivaly a přitom nám přispívá pouze město. Navíc do Hradce jezdí kvůli divadlu tisíce lidí z kraje. Ten ale na příspěvky údajně nemá peníze," řekl ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman.

Vystoupení pořádaná v rámci akce Pomozte svému divadlu jsou zdarma, návštěvníci na nich navíc mohou podepsat petici, kterou divadelníkům vyjádří podporu. Akci podporuje televizními spoty například Pavla Tomicová nebo Václav Postránecký.   (som)