Renesanční palác primase Martina Cejpa z Peclinovce stojí na rohu Malého náměstí a Dlouhé ulice.
Jak si můžeme přečíst na domovní desce, patřil Martinu Cejpovi z Peclinovce. Je z roku 1571. Cejp tady bydlel v době, kdy byl městským radním a připravoval se na místo vrchního starosty města Hradce Králové.

Martin Cejp byl od roku 1575 nositel erbovního titulu „z Peclinovce“, ve znaku červený štít a v něm ruka probodnutá šípem držící perlík.
Martin Cejp se narodil v Hradci Králové roku 1544.

Vystudoval na hradecké partikulární škole. V letech 1568 až 1571 se stal radním a od roku 1572 primasem města.
Za jeho starostování byl postavený purkrabský dům, Bílá věž a Pražská brána. Nechal postavit „školu velikou mnohými náklady“, která stála blízko Kozinky a pro kterou získal univerzitní mistry a bakaláře vysokého učení pražského. Mezi nimi i Jana Kampana Vodňanského.
Jako člen literátského kůru pořídil dvoudílný pergamenový kancionál pro chrám sv. Ducha.

Díky ilustracím Martina Radouše známe také podobu Martina Cejpa, vyobrazeného na prvním listu kancionálu, který je v hradeckém muzeu a má signaturu II A 11. Život Martina Cejpa ukončil mor. Zemřel 15. srpna 1599 jako sedmdesátiletý. Žalozpěv nad jeho úmrtím sepsal sám mistr Jan Kampanus.
Cejpovský dům, jak se nárožní budova nazývala, měl svou historii. Postavený byl v renesančním slohu. Až počátkem 19. století bylo klasicistně upraveno průčelí. V druhé polovině 17. století koupil dům dvorní rada, rytíř Coeneus od vnuků a vnuček Martina Cejpa.

Koncem 18. století patřil dům hospodářskému inspektoru Janu Křížovi, jenž jej roku 1792 prodal městu, aby tady mohl být krajský úřad. Ten se vrátil z Hořiněvsi.

Vedle krajského úřadu se v domě číslo 127 usídlil ještě úřad cejchovní, okresní hejtmanství a také soud. Okresní hejtman v domě dokonce i bydlel. Úřady neměly tolik úředníků jako dnes a nepotřebovaly dnešní palác v bývalém pivovaře.
Když přišel do Hradce Králové gymnazijní profesor a vynikající historik Kristian Stefan, jinak autor Dějin Hradce Králové z roku 1872, byla v domě městská dívčí škola.
Nesmíme zapomenout, že tady bydlel i tvůrce modelu města František Žaloudek. Na modelu, je v hradeckém muzeu, pracoval v letech 1908 až 1916 a dodnes patří k jedinečným exemplářům muzea.
JIŘÍ MALINA