Již více než měsíc mohou zájemci navštívit výstavu obrazů Michala Glosera s názvem Kunětická hora a okolí. Tato expozice, která je prvním zveřejněním autorových krajinomaleb, se koná na Pernštýnském náměstí v galerii Mázhaus až do konce srpna.

Michal Gloser amatérsky maluje od počátku devadesátých let. „Typickou vůni terpentýnu jsem poznal již v dětství, kdy jsem sledoval svého dědečka Františka Pluskala, jak olejovými barvami vytváří svá domácí zátiší. Přivážel si také krajinky z okolí Pardubic. Tehdy jsem však ještě ani zdaleka netušil, že se jednou vydám v dědečkových šlépějích,“ zavzpomínal Michal Gloser.

Touha vzklíčila na střední

školeTouha pokusit se o vlastní tvorbu v něm vzklíčila až v době středoškolských studií na pardubickém gymnáziu. Následovala proto studia na Pedagogické fakultě v Hradci Králové se specializací výtvarná výchova. „Přes studijní úkoly zadávané profesory, kdy jsem z technik malby poznával zatím pouze akvarel a temperu, se u mne stále více prosazoval zájem o olej a krajinomalbu,“ vysvětlil autor krajinomaleb z okolí Kunětické hory.

Nyní se věnuje zejména malbě krajiny přímo v plenéru, a to hlavně v okolí oblíbené dominanty Pardubicka – známé Kunětické hory. „Nevyhýbám se však ani jiným motivům jako jsou například Trosky v Českém ráji, okolí řeky Berounky, Máchův kraj – tedy Bezděz či Českomoravská vrchovina, odkud pocházel můj otec,“ řekl ke své tvorbě pardubický umělec. Ten se v ní neomezuje jen na krajinomalbu. „Souběžně s mou krajinářskou malbou vzniká i mé dílo fantazijní, vytvářené v tichu domácího ateliéru a odrážející můj vnitřní svět,“ nechal se slyšet Michal Gloser.

Ani při cestách do zahraničí autora malířská krajinářská tvorba neopouští. Z Nového Zélandu, kde pobýval přiblížně půl roku, si v dubnu loňského roku přivezl cyklus šedesáti olejomaleb.

Výstava Kunětická hora a okolí přináší pohled na tuto dominantu z různých míst a také v různých ročních obdobích. Michal Gloser vyobrazil na svých obrazech „Kuňku“ s kvetoucími stromy v popředí, v zachmuřeném podzimním oparu i s popraškem sněhu na polích.

Monika Suchá