„Koncert v Aldisu je součástí turné po Evropě. Orchestr na své cestě po Německu, Čechách a Rakousku uvede celkem sedm koncertů v různých městech, včetně Drážďan, Litomyšle, Mladé Boleslavi, Hradce Králové a Vídně,“ vyjmenoval americký pěvec Michael Šust, rodák ze Smiřic, který se studentskými skupinami pracuje už od roku 1995. A prozradil, že studentský orchestr ze Saint Louis si připravil hlavně duchovní muziku, ať už současnou nebo klasiku, včetně spirituálů. Chybět ale nebude ani jazz, filmová hudba nebo populární skladby.

Právě díky aktivitám Michaela Šustovi absolvovala všechna vystupující hradecká tělesa své americké turné. Naposledy sbor Smetana loni na podzim. „Zazpíváme skladby, které jsme si připravili k Roku české hudby. Cohenovo Hallelujah a zvláště společnou skladbu, která zazní v závěru koncertu - Skyfall - ústřední melodii ze stejnojmenného filmu o agentovi 007 Jamesi Bondovi, jsme ale nastudovali speciálně pro tuto příležitost,“ dodal sbormistr Jan Jiráček. A prozradil, že se všichni ze sboru těší na spolupráci s mladými umělci.

„Předvedeme, že akordeony si skvěle poradí s vážnou i rockovou muzikou, jazzem i filmovými hity, s českou písničkou i americkým muzikálem,“ slíbil Radek Škeřík, dirigent akordeonového souboru Safari ze Střeziny. A podobně se chtějí blýsknout i mladí hudebníci z STO i smyčcový orchestr Smiling String Orchestra. „Dětská tělesa dodají koncertu určitou svěžest a originální hudební invenci,“ usmál se dirigent Jiráček. Koncert začíná v 19 hodin v Malém sále Kongresového centra Aldis.

Mohlo by vás zajímat: Čokoládové pivo, nebo klíč. Podívejte se, co nabízel hradecký čokofest

Desítky stánků plných čokolády nejrůznějších tvarů a chutí nabízel o víkendu festival v Hradci Králové. | Video: Deník/Jiří Fremuth