Kameny jsou pro něj vášnivým koníčkem. Doma jich už má Stanislav Švadlenka z Chrudimi přes šest set kusů. S některými skvosty se přijel pochlubit na mezinárodní výstavu minerálů, která se konala v sobotu v krajském městě.

Stejně jako on se nechali zlákat i další sběratelé, ale také výrobci šperků a jiných předmětů ze vzácných kamenů a minerálů. „Letos jsem tady poprvé viděla úžasné šachy z kamene nebo také pravou věšteckou kouli,“ říká organizátorka akce Ivana Součková.

Ukázat své sběratelské cennosti přijeli kolegové ze Slovenska nebo z Polska. Vystavované minerály však pocházely ze všech koutů světa. „Poslední dobou se začaly hodně vozit z Číny. Na dopravu je to složitější záležitost, ale ta pestrost barev a velikost je úžasná,“ uvedla Součková.

Její mínění potvrzuje i Stanislav Švadlenka. „Najít u nás v dnešní době kvalitní kameny je už velký problém. Doly jsou zavřené a lomy jsou často v soukromém vlastnictví. Dovážíme proto kameny ze světa. Především z Indie, Maroka, Pákistánu nebo Afghánistánu,“ vysvětlil sběratel.

Přesto na Českou republiku nezanevřel. Posledním cenným nálezem byl kalcit, který má rozměry třicet krát čtyřicet centimetrů a krystalky velikosti pěti centimetrů. „Tohle se nedá ani ohodnotit. Je to srdeční záležitost, a zůstane uložen v mé sbírce,“ dodal.

Sběratelství se pro Švadlenku stalo koníčkem na plný úvazek, jak sám říká. Podobně na tom je i Christos Seizis, který přijel s nabídkou broušených drahých kamenů. „V České republice není trh s kameny ještě tolik zaběhnutý. Přitom, pokud by si člověk vybral sám drahé kameny a nechal si je u zlatníka zasadit do zlata, má šperk, který ho vyjde o polovinu levněji,“ říká. Jeho sbírka tolik místa jako u Švadlenků nezabírá. Avšak necelý kilogram vážící bohatství ukrývá bezmála milion korun.