Po první etapě oprav Muzea války 1866 na Chlumu, kterou se stala přístavba, bude letos následovat další. „Jedná se o projekt vybudování prezentační soustavy muzea jako specifické destinace cestovního ruchu. Myslíme na celou oblast bojiště a především nám jde o modernější a zajímavější pojetí pro turisty, které bude více odpovídat současným požadavkům,“ uvedla ředitelka Muzea východních Čech v Hradci Králové Naďa Machková Prajzová.

V původním objektu muzea by tak mělo ještě letos vzniknout audiovizuální a informační centrum s dotykovými počítači, které zájemcům přiblíží bojiště z roku 1866. Nové bude také vnitřní vybavení expozice, ale dostane se například na úpravy cyklotrasy a nové informační tabule o areálu bojiště na Chlumu. Jak Machková Prajzová dodala, druhá etapa bude stát 5,3 milionu korun. „Navazuje se na první etapu změn muzea, tedy přístavbu, která byla realizována v letech 2008 až 2010.

Přestavba stála téměř čtyřicet milionů korun, z této částky jsme získali dotace z Unie za téměř 29 milionů korun a ze státního rozpočtu přes 2,5 milionu korun. V přístavbě byla umístněna nová expozice prusko–rakouské války z roku 1866 i samotné bitvy u Hradce Králové 3. července 1866,“ doplnila ředitelka Muzea východních Čech.