Jedním z projektů, který v pardubickém Ideonu bojuje o úspěch v krajském kole Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež, je i filmový počin žáků tříd 9.A a 9.B Základní školy Pardubice – Polabiny Npor. Eliáše.

„Jde o snímek This Is Pardubice, který prezentuje historii a současnost města a jeho okolí. Vznikl v angličtině a má české titulky,“ konstatoval jeden z členů projektového týmu Matouš Paukovič.

„Vytvořili jsme ho proto, aby sloužil jako výukový prostředek v hodinách anglického jazyka. Premiéra byla na programu při Dnu otevřených dveří. Potěšilo nás, že jsme na něj měli příznivé ohlasy,“ poznamenal Paukovičův kolega Patrik Lovar.

„Film vznikal dva a půl měsíce. Natočili jsme celkem hodinu materiálu a z něj jsme pak vyrobili šestnáctiminutový snímek,“ vyjádřil se třetí do party Tomáš Praus.

„Krajské kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež pokračuje v pardubickém Ideonu také v pátek, a to od devíti do dvanácti hodin,“ upřesnila metodička projektu Jana Smetanová. „Tato akce se v našem kraji koná již potřetí. Své práce zde představuje přes 250 autorů téměř 150 projektů z nejrůznějších vědeckých a technických oborů ze středních a základních škol a nižších tříd gymnázií,“ pravila Jana Smetanová.

„Návštěvníci si mohou přijít prohlédnout velice zajímavé a zdařilé práce, které si mnohdy nezadají s výzkumnými úkoly řešenými ve firmách a na vysokých školách. Děti řeší projekty technické i vědecké – přírodovědné, fyzikální, chemické, astronomické, z oblasti zdravé výživy a mnoha dalších oblastí.“