Otevření expozic mělo přijít už před rokem, tedy rok poté, co skončila rekonstrukce secesní budovy muzea za 100 milionů korun. Jenže magistrátu se podařilo vybrat stavebníka až napotřetí. Dva roky tak pro Hradec typická cihlová budova nabízela jen dočasné výstavy, ale chyběly stálé expozice. Teď se tedy otevírají hned tři současně.

Expozice umožní aktivní zapojení

„Expozice nabízí přiměřenou míru interaktivity. Každý ze sálů má několik takových prvků a návštěvníkovi se nabízí možnost aktivně se do prohlídky zapojit. Může si sám vyhledávat odpovědi na otázky, které ho napadnou,“ vysvětluje ředitel muzea Petr Grulich. Jeho lidé začali expozici vymýšlet už před víc než čtyřmi lety. A pečlivá příprava se vyplatila. Trojice expozic se rozkládá ve čtyřech sálech ve dvou patrech.

První se věnuje rané historii města od prvních stop osídlení vršku nad soutokem Labe a Orlice až do 16. století. „Každý sál má něco unikátního, každý exponát má svůj příběh. V první sálu byla výzva dostat do této budovy skutečný zvon z někdejšího klášterního kostela,“ komentuje ústřední prvek expozice nazvané „K městu českých královen“ Petr Grulich.

Ilustrační foto
Rekordní účast: 49 prvodárců darovalo krev

V nově otevřených prostorách muzea najdeme modely města v různých historických etapách, různé artefakty, nebo každodenní výjevy ze života obyvatel města.

Druhá expozice patří období, kdy bylo město barokní pevností. „Je to velmi zásadní kapitola v historii města. Hradec Králové patřil ve své pevnostní éře v rámci rakouských pevností k pevnostem významným. Snažili jsme se ukázat, že život v pevnosti, kde se se dnes a denně potkávalo vojsko s hradeckými měšťany, byl životem bohatým,“ popisuje osu expozice její hlavní kurátor Josef Šrámek.

Muzeum v novém hávu

Otevření nových expozic za 24 milionů je završením rekonstrukce kulturní památky. Opravenou secesní budovu otevřelo město před dvěma lety. Rekonstrukce národní kulturní památky stála 100 milionů korun. Budova dostala novou fasádu a omítky. Stavbaři opravili, nebo vyměnili okna, vitráže, zrestaurovali kašnu, rampy, schodiště a obnovili dvě sedmimetrové sochy v průčelí budovy.

Nově se mohou od roku 2019 návštěvníci podívat i na střechu typické cihlové budovy na břehu Labe. Výhled na město jim poskytuje střešní terasa. Jednu z dominant Hradce Králové navrhl architekt Jan Kotěra a postavená byla v letech 1909 až 1912.

Lidé tak uvidí model pevnostního Hradce Králové, ale procházet budou do samotného sálu pevnostní branou. „Návštěvník si zažije pocit, že stojí v pevnosti, je konfrontován s válkou 1866, za zády má obyvatelstvo, které tam žije a venku zuří válka,“ doplňuje ředitel muzea Petr Grulich.

Asi největší prostor dvou sálů je věnovaný největšímu rozmachu východočeské metropole od bourání pevnosti v 19. století až po vrcholné období první republiky.

Muzejníkům se do prostor podařilo dostat typické architektonické prvky. Z období bourání hradeb se do doby největšího rozkvětu města symbolicky přechází po imitaci Pražského mostu. Pod ním se na labské hladině vlní dobové fotografie a nechybí ani náznak ve své době kontroverzního Gočárova schodiště. „Druhý sál už je zážitek z prvorepublikového Hradec Králové. S dobovými obchody a replikou Bia Centrál, v němž si návštěvník může vychutnat úryvky dobových filmů,“ láká kurátorka této části expozice Pavla Koritenská. Sál je v podstatě náměstíčko obklopené obchody s lampami, dlažbou, ale i zaparkovaným automobilem Start z roku 1929. Prostě autentický Salon republiky.

V Pouchovské ulici zemřel po nárazu auta do stromu člověk.
Pro spolujezdkyni skončila úterní jízda Hradcem tragicky

„Návštěvník vstoupí do překrásně vyvedených stavebních reálií moderního Hradce Králové a nakonec zakončí svou pouť v kině Centrál. Prožije si dobu Oldřich Nového,“ doplňuje ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich.

A expozice se budou dál vyvíjet. Navržené jsou na dobu pěti let a počítá se s dílčími změnami. Počítá se třeba s herně-vzdělávacím programem pro školy. Nové expozice stály víc než 24 milionů korun.