„Čekáme na zázrak a zapomínáme na to, že k němu došlo, když jsme se narodili".

Šestý díl legendární  filmové série o „Básnících", který nese název Jak básníci čekají na zázrak, měl v úterý večer východočeskou předpremiéru v pardubickém a královéhradeckém multikině CineStar.

Hrozba pokuty od strážníků rozhodla

„O šestém díle Básníků jsem nechtěl ani slyšet," svěřil se Deníku autor scénáře Ladislav Pecháček.

„Pak jsem ale šel jednou na oběd, zaparkoval na zákazu stání, a když jsem se vracel, už na mě čekali dva strážníci městské policie. Jeden z nich byl mým bývalým pacientem, takže mě okamžitě poznal. Nejdříve se mě zeptal, jestli znám dopravní značky. Navrhoval jsem, že můj přestupek pro tentokrát vyřešíme domluvou. Jeho ale zajímalo, jestli bude pokračování Básníků. Když jsem řekl, že ne, tak mi oznámil, že v tom případě mě to bude stát pět set korun. Jakmile jsem strážníkům slíbil, že šestý díl bude, pustili mě bez pokuty," usmíval se Ladislav Pecháček.

Definitivní rozhodnutí pak podle něj padlo v Pardubicích.

„Nejprve jsem byl vůči štábu trochu sadistický. Filmařům jsem námět posílal po obrazech. Když mě režisér Dušan Klein prosil, abych mu dal nějakou kostru příběhu, odpověděl jsem mu na to, že žádnou nemám. Nepíšu příběh od začátku do konce, ale skládám ho jako mozaiku, která se postupně vyplňuje. Pak jsme se sešli u nás doma, kde jsem jim kostrbatě převyprávěl, o čem to celé bude. Pak už byli spokojeni," poznamenal úspěšný scenárista, který si dal od předchozího dílu dvanáctiletou pauzu.

„Dvanáct let jsem chodil a přemýšlel," vtipkoval Ladislav Pecháček. „Samotné psaní šestého dílu mi trvalo rok a půl," řekl rodák z Litomyšle.

„Původně jsme uvažovali o tom, že bychom udělali dva díly pro televizi a jeden do kina. Pak jsme ale od toho upustili. Příběh by musel mít dva vrcholy, a to jsem zavrhl. Bohužel ale kvůli tomu spadla spousta pěkných fórků pod stůl. Nejsou sice ve filmu, ale budou v knížce, která v dohledné době vyjde," ujistil Ladislav Pecháček.

„Stěžejní bylo, že  se v příběhu objevil Štěpánův syn, kterého jsme použili jako Štěpánovo alter ego. Myslím, že to byla šťastná volba," podotkl absolvent medicíny na královéhradecké lékařské fakultě.

„Naopak jsme museli nechat zemřít Štěpánovu milou Aničku neboli Veverku Zrzečku. Její představitelce Michaele Badinkové to bylo líto, ale pro film by bylo šťastné partnerství hrozně otravné," dodal Ladislav Pecháček.

Nápady zřejmě přicházejí ze shora

A kde člověk bere nápady na scénář? „Nikdy nevím, co mám na tuto otázku odpovídat. Když jsem se díval na televizní pořad Na Plovárně, kde jeho moderátor Marek Eben zpovídal hudebního skladatele Ondřeje Soukupa, shodli se na tom, že nápady prostě přicházejí ze shora. Jinak se to asi vysvětlit nedá," podotkl úspěšný tvůrce, který je kromě legendárních Básníků podepsán i pod scénáři k filmům Dobří holubi se vracejí nebo Vážení přátelé, ano.

A dojde podle Ladislava Pecháčka na sedmé pokračování unikátní „básnické" série?

„Sedmé pokračování nebude! Potřebovalo by podobný časový odstup dvanácti let. Pavel Kříž a David Matásek jako Štěpán a Kendy by to určitě zvládli, byli by to dědkové v domově důchodců, ale co režisér Dušan Klein a já," uzavřel s úsměvem uznávaný východočeský autor a lékař.

Nevěřil jsem, že vzniknou další Básníci, řekl Pavel Kříž

close Pavel Kříž. zoom_in Pardubice/Hradec Králové - I když se to někomu líbí nebo ne, herce Pavla Kříže bude většina českého národa vnímat jako doktora Štěpána Šafránka z legendární filmové série o „Básnících".

Proto logicky nemohl chybět ani v šestém pokračování, které se jmenuje Jak básníci čekají na zázrak a jehož východočeská předpremiéra byla k vidění v úterý večer v pardubickém a královéhradeckém multikině CineStar.

„Jsem si vědom toho, že Básníci jsou unikátní filmovou sérií. Vždyť první díl vznikl už v roce 1982. Pokaždé, když je točíme, přijde mi, jako kdybych se vracel domů nebo někam, kde to znám. Jako kdybych znovu odemkl byt, kde vím, že najdu své známé a kamarády," řekl Pavel Kříž.

Skvělý scénář

„Natáčení šestého dílu se vlastně ani nijak nelišilo od těch předchozích. Sešli jsme se při něm de facto se stejnými lidmi, s kterými se známe spoustu let a s nimiž se podle mého názoru máme rádi," podotkl filmový Štěpán Šafránek. „Moje postava se ani moc nemění, jen stárne. Jestli mi je příjemné, že se kolem mě mění herečky jako mé partnerky? Na to snad ani není potřeba odpovídat. Všechny to jsou úžasné dámy a skvělé herečky," usmíval se Pavel Kříž.

„Scénář byl opět výborně napsaný. Natáčelo se jako vždy v úžasné atmosféře. Byl to příjemně strávený čas," sdělil v rozhovoru pro Deník.

Dvanáct let pauzy

„Vůbec jsem nevěřil tomu, že vznikne i šestý díl. Určitě to ale nebylo tak, že bych čekal jen na to, jestli budou další Básníci. Během té dvanáctileté pauzy od minulého dílu jsme všichni dělali spoustu jiných věcí," prohlásil Pavel Kříž, který chtěl být doktorem už od základní školy.

V šestém pokračování „Básníků" dělá Štěpán zástupce primáře v nemocnici, kde urputně válčí s neústupnou ředitelkou. Tou není nikdo jiný než Vendulka Utěšitelka (Eva Jeníčková)! Štěpánovou největší starostí je však jeho třináctiletý syn Junior (Filip Antonio), kterého po smrti Aničky Zrzečky vychovává sám. Tedy samozřejmě za vydatné pomoci „strejdů" Karase (Lukáš Vaculík) a Kendyho (David Matásek).

Plnit si svoje touhy

Vypadá to, že na lásku a psaní básniček už Štěpán nemá čas ani věk. Jenže i v padesáti letech je dobré plnit si svoje touhy a přání. A zázrakům je třeba pomáhat!

Matásek: „Básníci se neodmítají. To je jako povolávací rozkaz!"

close Herec David Matásek nesměl chybět ani v šestém pokračování oblíbené série s názvem Jak básníci čekají na zázrak. zoom_in Pardubice/Hradec Králové - Legendární „Básníci" bez Kendyho? Neexistuje! Herec David Matásek nesměl chybět ani v šestém pokračování oblíbené série s názvem Jak básníci čekají na zázrak.

„Básníci se nedají odmítnout! To je jako povolávací rozkaz," usmívala se opora pražského Národního divadla, která první díl „Básníků" natáčela už v roce 1982.

Jako americký sen

„Pamatuji se, že jsem tehdy byl zrovna na brigádě v prasečáku u Hradce Králové, když mi přišel ten osudný telegram. To je skoro jako splněný americký sen. Z prasečáku na Barrandov," prohlásil pobaveně David Matásek.

„Vždycky, když natáčíme Básníky, beru to jako příjemné setkání s kamarády. Je to radost se vracet. Známe se už docela dlouho, spoustu věcí jsme si řekli a prožili. Tentokrát mi to přišlo, jako kdybych se objevil na nějakém srazu abiturientů po letech," konstatoval známý herec, jehož potěšil i velmi kvalitní scénář Ladislava Pecháčka.

„Příjemně mě překvapilo také to, v jaké kondici byl režisér Dušan Klein. Po Praze kolovaly různé zvěsti. Naštěstí nebyly vůbec pravdivé. Dušan byl ve skvělé formě, výborně připravený, ale zároveň schopný improvizovat. Za to jsem byl moc rád," uzavřel pro Deník David Matásek.