Ve výstavní síni Biskupského paláce na Velkém náměstí zahájí už příští úterý výstavu obrazů královéhradeckého malíře Jiřího Ščerbakova.

Novobydžovská Galerie u sv. Jakuba, která výstavu pořádá, chce tak opět připomenout jedinečné dílo malíře, který ve svých plátnech probouzel příběhy plné fantazie.

Jiří Ščerbakov (1926 – 2007) studoval na Střední odborné škole pro umělecký průmysl v Jablonci nad Nisou a v letech 1948 - 1953 na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze v ateliéru profesora Emila Filly a profesora Josefa  Nováka. Po absolutoriu se zabýval především grafickou tvorbou. Věnoval se politické grafice, úpravě knih a knižní ilustraci, návrhům plakátů či tvorbě pro dobový tisk.

Paříž jako inspirace

„Celý život pobýval v rodném Hradci Králové, avšak bohatým zdrojem inspirace byly autorovi cesty do zahraničí – do Španělska, Francie, Střední Asie, Polska či Rakouska. Nejhlubším dojmem na něho patrně zapůsobila evropská Mekka umělců – Paříž, spojená se setkáním s Josefem Šímou a noblesní atmosféra Vídně," říká o Jiřím Ščerbakovi a jeho inspiracích Alena Šafrová z Galerie u sv. Jakuba.

Veškeré své zážitky, dojmy a myšlenky šifroval Jiří Ščerbakov do svých obrazů. Na výstavě se můžete setkat s neobyčejně rozmanitými, občas úsměvně překvapivými náměty. Nic nebylo na plátně nemožné… lední medvěd se tulí k dámě svého srdce, v baru pod zasněženou střechou se veselí čertiska a rozverní psíci kráčí půvabnou krajinou mistrových cestovatelských vzpomínek. Důležitou inspirací pro Jiřího Ščerbakova byla také hradecká zákoutí i zdánlivě „okoukaná"  místa: například rodná Třebeš, břeh Labe za mostem zvaným Železňák nebo nesčetněkrát malovaný výhled na dvorek ateliéru.   (aš, fri)