Jmenovaná porota vybere z jednotlivých kategorií A – momentální čin a B – čin trvalé hodnoty dva příběhy, které ji nejvíce zaujmou. Určí také absolutního vítěze. Toho, který dostane od všech porotců nejvíce hlasů. Důležitou roli budete v této závěrečné etapě Oskara mít i vy, čtenáři. Vaším úkolem je vybrat nositele čtenářské ceny, tedy příběh, který od vás dostane nejvíce hlasů. My budeme na stránkách našich novin několikrát v průběhu dubna publikovat souhrn a krátké charakteristiky všech příběhů na celostránce i ve zkrácené podobě. Vaším úkolem je vybrat toho, který vás nejvíce oslovil a přispět tak k jeho možnosti ucházet se o cenu čtenářů, kterou tradičně věnuje Nadace Tomase Grala při LF UK v Hradci Králové. Hlasovat můžete během celého měsíce května kuponem (v našich novinách) nebo e–mailem.

1.
Josef Donát


Devětatřicet let se věnuje specializaci gynekologie a porodnictví. Před dvěma roky zorganizoval misi královéhradeckých porodníků, která se vydala pomáhat do tsunami tragicky postižené Srí Lanky. Jenže tento ušlechtilý čin se mu nevyplatil. Po návratu domů se kvůli misi nepohodl s vedením gynekologicko – porodnické kliniky v Hradci Králové a po sedmatřiceti letech královéhradeckou fakultní nemocnici opustil. Docent Donát je v těchto dnech opět v Ugandě a chtěl by zde alespoň rok působit jak porodník a gynekolog.


2.
Miroslav Havelka a Martin Černý



Policisté, sloužící toho času na obvodním oddělení ve Chvaleticích, zachránili život osmiletému chlapci. Ve čtvrtek 1. února loňského roku přijali oznámení o topícím se dítěti v Labi. Bez otálení vyrazili na místo, kde skutečně v zamrzlé řece viděli v prolomeném ledu malého chlapce. Miroslav Havelka bez váhání vlezl na tenký led a po břiše se doplazil až k chlapci. Když však policista chlapce uchopil, led se probořil i pod ním. Oběma tedy musel pomoci Martin Černý, jemuž se to nakonec i s pomocí kolemjdoucího muže podařilo.


3.
Eva Hvězdová


Je dlouhodobou dobrovolnou spolupracovnicí humanitární organizace ADRA na Rychnovsku a říká, že vždy měla soucítění se staršími lidmi, nemocnými a dětmi. Pomáhat jim brala jako samozřejmou věc. Eva Hvězdová veškerý svůj volný čas obětuje veřejným sbírkám, díky kterým pomáhá prostřednictvím humanitární organizace ADRA lidem z celého světa. Na úplném začátku měla velké obavy z této práce, ale postupem času našla u lidí pochopení v tom, co dělá. Dobrovolnictví se věnuje sama už dlouhých osm let a v současnosti pracuje v rychnovské Domovince, kde se stará o nemohoucí pacienty.

4.
Zdeňka Kudrnková


Zachránkyně života mladičké dívky by nejraději zůstala v anonymitě. Její příběh začal o červencovém dni, kdy došlo ke střetu patnáctileté cyklistky s autem, a to nedaleko domku Kudrnkových. Zdeňka dívku hned poznala, vždyť žije v sousedních Trojovicích na Chrudimsku. Vytáhla jí jazyk, aby se nezadusila, obalila tělo s krvácejícími ránami do deky a neustálým utěšováním vytvořila zraněné dívce pocit bezpečí až do příjezdu sanity záchranné služby.
5.
Radoslav Groh


Neobvyklý zážitek si přivezl loni v březnu z italského Cinda český skialpinista Radoslav Groh z Vrchlabí. Místo dojmů ze závodu mistrovství světa byl tehdy šestnáctiletý student vrchlabského gymnázia bohatší o setkání s lavinou. Sám se z ní vyhrabal, a ač lehce zraněný, šel pomáhat ostatním zavaleným soupeřům. Vyprostil kolegu, kterému koukala ze sněhu jen hlava.


6.
Viktor Pešek


Manžel, dvaatřicetiletý otec tří dětí a věřící křesťan v jedné osobě je vedoucím pobočky občanského sdružení Naděje v České Třebové. Hájí názor, že sídliště Borek, kde pobočka působí a kde velkou část obyvatel tvoří Romové, není ghetto. Naděje zde zajišťuje vedle sociálních služeb a správcovské činnosti bohatou nabídku volnočasových aktivit.


7.
Josef Myška
a Zdeněk Lehký


Stalo se v Novém Městě nad Metují. Otce a syna upozornily jejich ženy, že slyší od řeky Metuje volání o pomoc. Slezli ze srázu ke břehu řeky a spatřili muže, který se držel větve a topil se. Během jejich záchranné akce na místo přijeli i policisté a záchranná služba. Ta odvezla nešťastníka do nemocnice. Byl promrzlý a navíc opilý. Oběma zachráncům do dnešního dne ani nepoděkoval.


8.
Ondřej Jonáš


Dvanáctiletý školák Ondřej Jonáš z Bystrého u Poličky zachránil svému stejně starému kamarádovi život předloni na konci roku při sáňkování. Jeho kamarád Honza tehdy špatně dopadl na zem a vyrazil si dech. Ondra mu vytáhl jazyk a s dalším přítelem zavolali rychlou záchrannou službu. Ondra svůj záslužný čin tajil, ale ve vsi se zpráva rozkřikla.


9.
Lucie Gillová


Přestože se studentka posledního ročníku Lepařova gymnázia v Jičíně intenzivně připravuje na maturitu, zapojila se do projektu Dobrovolnictví absolventů. Začala docházet do domu pro seniory, kde si povídala s klienty, předčítala jim z knih, doprovázela je na procházky. Po nahodilé návštěvě psího útulku se rozhodla pomáhat i tam. Pomáhá i organizátorům festivalu Jičín – město pohádky.


5.
Miroslava
Bičíková


Sociální pracovnice Oblastní charity Pardubice je nejšťastnější, když může lidem kolem sebe co nejvíce usnadnit život. Deset let stála v čele Azylového domu pro muže. Společně s týmem spolupracovníků a dobrovolníků se jim snažila dokázat, že nejsou odepsaní ze společnosti. Při práci s bezdomovci nadále vede schůzky s mentálně postiženými dospělými v Kontaktním klubu při Domě dětí a mládeže Štolbova v Pardubicích. Po dohodě s krajským úřadem pro ně chystá otevření zařízení, ve kterém by si svůj život řídili sami.


11.
Eva Pařízková


Přednostka dětské kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Během doby, kterou docentka Pařízková vede toto prestižní pracoviště, změnila přístup zdravotnického personálu a celé kliniky k dětským pacientům a jejich blízkým. Klinika je dnes barevný svět plný hraček, kde děti mnohem snáze snášejí nemocniční pobyt, a jejich rodiče a nejbližší mají možnost být tu s nimi. Rodiče lékaři automaticky berou do týmu, který o dítě pečuje. Docentka Pařízková se stále věnuje své původní profesi – dětské imunologii, přednáší na lékařské fakultě a organizuje vzdělávací semináře pro dětské lékaře z celého regionu.


12.
Vladimír Červinka


Boj s rakovinou prsu si vetkl do svého profesionálního štítu tento chirurg z Krajské nemocnice v Pardubicích. V jeho mammologické poradně si podávají dveře desítky žen, které ji opouštějí s nadějí a velmi často i optimismem. Doktor Vladimír Červinka je nejen pečlivý profesionál, který věnuje pacientkám maximální pozornost a odbornou péči, ale i velice laskavý člověk. Jeho optimistický postoj spolu se zkušenostmi z prestižního amerického Moffittova onkologického ústavu na Floridě jsou nadějí pro pacientky, které postihne v současnosti u žen nejčastější nádorové onemocnění.


13.
Jana a Emil
Burgerovi


Oba manželé pracují jako maséři a fyzioterapeuti. Klienti za nimi přijíždějí do malé obce Smrček na Chrudimsku. Na manžele se obrací mnoho lidí s různými zdravotními problémy. Jednoho dne přijeli za Burgerovými i rodiče Staníka Dachovského a Nikolky Gergeliové. Obě děti trpí těžko léčitelnou spinální svalovou atrofií. Burgerovi přijali děti do své terapeutické péče a několik let se týden co týden Nikolce i Staníkovi věnují. Rozhodli se, že budou oběma dětem poskytovat svůj čas bez nároku na jakoukoliv odměnu. Stav dětí se stabilizoval a jejich rodiče jsou oběma manželům nesmírně vděčni.


14.
Daniela Hoblová


Láska ke psům přivedla mladou dívku ze Dvora Králové nad Labem k zájmu o canisterapii. Společně s dalšími kynology založila skupinu Psí pac z Podkrkonoší, která se snaží tuto novou podpůrnou léčbu propagovat ve zdravotnických a sociálních ústavech celých východních Čech. Canisterapie prokazatelně pomáhá dětem i dospělým postiženým například při rozvoji motoriky. Kontakt se psem zlepšuje život také seniorům v domovech důchodců nebo opuštěným dětem. Daniela se věnuje i vedení skautského oddílu a pejskařského kroužku. V poslední době učí ve speciálním programu malé děti starat se o pejsky.


15.
Oldřich Suchoradský


Vyučuje v Základní škole Kopidlno, svoji práci celý život cíleně spojuje s pestrou a zajímavou mimoškolní činností. Práce učitele podle něho není omezena jen časem vyučování a školní třídou, ale učitel je ve své podstatě veřejným činitelem a měl by být logicky i veřejně angažovaný. Své žáky vzdělává i v oblíbeném šachovém kroužku, procvičuje s nimi psaní na klávesnici počítače, společně včelaří. Ve školství vítá otevřenou reformu, protože se vždy snažil učit po svém. V obci Mlýnec, kde bydlí, už řadu let vykonává práci knihovníka a desítky let píše také nádhernou místní kroniku.
16.
Pavel Čada
a Pavel Ešpandr


Dva policisté z ústecké nehodovky se vraceli počátkem ledna letošního roku od dopravní nehody v podhůří Orlických hor, když si kousek před Ústím nad Orlicí všimli osobního automobilu stojícího mimo silnici. V autě objevili mladou řidičku zaklíněnou v bezpečnostních pásech. Po značné námaze ji vyprostili z vozidla ven. Lékaři v ústecké nemocnici uvedli, že včasný zásah obou policistů jí vlastně zachránil život. Jinak jí hrozilo prochladnutí a udušení.


17.
Lenka Korgerová


Starostka Sboru dobrovolných hasičů v Meziměstí na Náchodsku před šesti lety zachránila mladého cyklistu, který spadl z kola a se zapadlým jazykem zůstal ležet na silnici v bezvědomí. Za záchranu života dostala medaili od Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.


18.
Petr Šilar


Krajský radní Petr Šilar se sice v mládí víc věnoval víře a přírodě, dnes jsou jeho srdeční záležitostí hasiči. Dokáže pro ně sehnat peníze i novou techniku. Rád si se statečnými muži popovídá, vypije skleničku, vyzkouší své síly při hasičských závodech a večer se pobaví na taneční zábavě. Bez jeho úsilí by mnozí vesničtí hasiči ještě jezdili na rozhrkaných kropicích vozech a při cestě k požáru troubili trumpetou.

19.
Jindra a Milan
Singerovi


Když tito manželé ze Železnice začali uvažovat o osvojení dítěte, rozhodli se, že budou hledat miminko s handicapem, protože tyto děti mají minimální šanci se dostat do rodin. Prostřednictvím Fondu ohrožených dětí nalezli půlročního nevidomého Tadeáška, k němuž po čase přibyl o devět měsíců mladší Honzík. Také on je zrakově postižený. Milan Singer opustil zaměstnání a zřídil si dílnu doma, aby se s manželkou mohli chlapcům maximálně věnovat. Dnes Tadeášek chodí do školky, Honzík se na to chystá a jejich rodiče už pro ně vyhlédli základní školu pro nevidomé, která jim poskytne nejlepší vzdělání.


20.
Aleš Antoš


Devětadvacetiletý policista, člen specializované jednotky krajské správy policie České republiky, při své stáži na záchranné službě zažil loni začátkem ledna nevšední případ. Záchranáři vyjeli do městské části Hradce Králové Plácky, kde se v rybníku topil čtyřicetiletý muž i jeho labrador, pod kterým se prolomil led a muž se ho snažil zachránit. Aleš, který má doma také tříletého labradora, se okamžitě snažil dostat muže z vody. Nakonec vše dobře dopadlo, zachránil nejen pejskaře, ale za podpory hasičů i jeho psa.


21.
Jan Pochobradský


Středoškolský učitel tělesné výchovy a sezonní člen Horské služby Orlických hor. Neváhal při záchraně života mladé ženy, která zkolabovala na svahu. Nečekal na ochranné pomůcky a zahájil dýchání z úst do úst. Později se zjistilo, že dívka byla HIV pozitivní. Musel se podrobit mnoha náročným testům. Celý rok žil ve velké nejistotě, zvykal si na odstup některých lidí, kteří se obávali i podat mu ruku. Jakmile mu lékaři potvrdili, že je zdravý, neváhal znovu zachraňovat lidi na horách. Sám k tomu říká: „Mám na to kondici a baví mě to, jen jsem teď trochu opatrnější sám na sebe.“