Po týdnech půstu se na začátku týde pro návštěvníky otevřela Galerie moderního umění v Hradci Králové. A bez nadsázky se dá říct, že znovuotevření výstavních sálů bude pro návštěvníky, kteří se vydají do posledního patra instituce, mít punc "třešničky na dortu". Galerii se totiž v době lockdownu podařilo získat unikátní sbítku uměleckých děl legendární brněnské Galerie Na Bidýlku. Ta byla soukromou iniciativou sběratele Karla Tutsche (1941–2008) a ve druhé polovině 80. let minulého století se stala místem pro setkávání a prezentaci české a slovenské neoficiální scény.

"Jsem moc rád, že se nám podařilo tato díla získat. Sbírka je výjimečná tím, že Karel Tutsch měl vytříbenou intuici, kdy hledal mezi začínajícími autory. A na sbírce je vidět, že měl opravdu čich, kdy mnozí autoři, kterým dal prostor, se stali uznávanými tvůrci a jejich díla tvoří nedílnou součást mnohých českých galerií," řekl při "ochutnávce, která v prostorech galerie čítá 25 z celkových 800 děl, ředitel galerie František Zachoval. Tato díla budou vystavena až do 23. května. Poté poputují do depozitáře, kde je v následujících letech pracovníci galerie detailně probádají a v roce 2023 je vystaví v ucelené podobě. Významnou akvizici ocenila i náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová. "Nákupem sbírky Karla Tutsche výrazně vzrostlo kulturní dědisctví v našem kraji. A jsem ráda, že i v této nelehké době se podařilo na ni sehnat peníze," nechala se slyšet Martina Berdychová. Právě královéhradecké hejtmanství se na pořízení sbírky podílelo měrou vrchovatou, kdy ke 4 milionům, kterými disponovala galerie, přidalo dalších potřebných 8 milionů korun.

Sběratel a galerista Karel Tutsch (1941 - 2008), se soustředil na přechod mezi modernistickou a postmoderní malbou a grafikou. Podařilo se mu shromáždit díla významných umělců, například Jiřího Načeradského, Jiřího Sopka, Aleny Kučerové, Antonína Střížka, Jiřího Petrboka nebo Naděždy Plíškové. Kromě obrazů se brněnský sběratel zaměřoval také na konceptuální umění, kde mezi nejvýznamnější autory patří Jiří Kovanda, Jiří David či Ján Mančuška.