Do výstavního prostoru Mázhaus, který se nachází na Pernštýnském náměstí, se na měsíc nastěhovaly pohádkové postavičky.

V podzemí centra města čekají na návštěvníky víly, skřítci a další nejrůznější bytosti z pohádek.
„Spisovatelka, grafička a ilustrátorka Vítězslava Klimtová slavnostně odstartovala již šestnáctý ročník Městských slavností. V Šatlavě vyrostla její Pohádková zem, o patro výš v Mázhausu jsou k vidění autorčiny obrazy. Prohlédnout si můžete i ručně řezané loutky Miloslava Jirana,“ uvádí Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů magistrátu města.
Obrazy Vítězslavy Klimtové jsou v České republice vystaveny vůbec poprvé. Visely už v galeriích ve Španělsku či Rakousku, v Pardubicích je to však tuzemská premiéra.

Postavičky, které v galerii vytvořily Pohádkovou zem, pocházejí z knížek Klimtové. Autorka je vlastnoručně navrhla a vyrobila. Na otázku, zda v pohádkové bytosti věří, odpovídá, že na ně nevěří, že se s nimi přímo osobně zná.

„Po staletí tu skřítci či víly byli s námi a naši předkové s nimi žili v harmonii, vzájemně si pomáhali. Jen posledních sto let se najednou tvrdí, že pohádkové bytosti neexistují. Elektromagnetické vlnění také není vidět, přesto nikdo nepochybuje, že existuje. Pohádková zem je svět, který nevidíme, ale také existuje, věřte svému srdci,“ vysvětluje Vítězslava Klimtová.

Pohádková zem je putovní výstava, v Mázhausu ale možná najde svůj domov. „Prostor Šatlavy je kouzelný, pohádky jsou z něho cítit. Výstava tam krásně zapadá a těžko bychom pro ni hledali lepší místo,“ myslí si autorka.
Že je nyní Šatlava využita k tomu, k čemu by využita měla být, říká i Ivana Liedermanová, vedoucí odboru komunitních služeb magistrátu města.

„Líbilo by se nám, kdyby se Pohádková zem stala stálou expozicí Mázhausu, není to však tak jednoduché,“ tvrdí Ivana Liedermanová.
Pohádky jsou podle slov Vítězslavy Klimtové prastará paměť lidstva. O minulosti nic nevíme, z pohádek se o ní však můžeme mnoho dozvědět.

PAVLA SVÍTKOVÁ