Na pódiích k zaujetí publika nepotřeboval žádné taneční kreace; jeho vytáhlá hubená postava přitahovala pozornost sama o sobě bez zbytečných efektů. A co bylo nejsilnější, on své písně prožíval pokaždé znovu, jako by je zpíval poprvé.

Jeho umělecká kariéra začala v roce 1962 rolí osmnáctiletého chlapce jménem Hanousek ve filmu Vánice. Ovšem srdce ho táhlo k hudbě, a tak začal skládat melodické písničky, k nimž mu psal jímavé texty kamarád Ivo Plicka. Do všeobecného povědomí jim pomohli manželé Černí, kteří zařadili jejich písničku Budu chodit po špičkách na začátku roku 1966 do tehdy velice populární rozhlasové soutěže Třináct na houpačce, v níž se držela celých patnáct kol, tedy rok a čtvrt. Tehdy jsem uslyšel Petra Nováka zpívat poprvé. V této soutěži duo Novák – Plicka bodovalo i s písněmi Povídej, Náhrobní kámen nebo stěžejní písní celé Novákovy tvorby Klaunovou zpovědí. Závěr šedesátých let byl prvním šťastným obdobím, kdy vzniklo též dodnes pozoruhodné album Kolotoč svět. To už ale začínaly problémy, protože Petr na Bratislavské lyře 1969 vyhlásil minutu ticha za Jana Palacha. Ubývalo koncertů, mezi pořadateli se šířila neoficiální propaganda, že by mohli mít, pokud Petra Nováka uvedou, velké problémy. Panton ještě vydal album Modlitba za lásku a v historii našeho rocku silně nedoceněné, ale vynikající elpíčko Ve jménu lásky. Končil se rok 1971 a Petr Novák zůstal bez kapely i koncertů. Pomoc přišla od Jiřího Suchého, který Nováka angažoval na sezonu 1972 -73 do divadla Semafor. Suchý, ač sám v problémech, tehdy pomohl více zpěvákům skrýt se před dohledem stranických orgánů. Za všechny budu jmenovat alespoň Karla Černocha. V tomto angažmá nazpíval Petr Novák podle Jiřího Černého nejlepší snímek své kariéry Havlíkovu a Suchého Dívenku z duhy, která obdržela i nejlepší hodnocení kritiků časopisu Melodie ze všech písní, vydaných v roce 1973 na deskách.

Poté se Petr Novák opět staví na vlastní nohy a se skupinou Bohuslava Jandy uvádí v život rockovou operu Kráska a Zvíře, která vyšla celá na desce, nedlouho nato Planetu snů, z níž vyšlo jen torzo. Ale titulní píseň tohoto projektu Co je to láska se stala dalším obrovským hitem. Pěveckou partnerkou mu byla Věra Mazánková a koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let přichází druhé šťastné období korunované alby Co je to láska, Sladké trápení a Ahoj, Tvůj Petr. Pak ale opět přichází nepsané zákazy, Petr Novák přesto tvoří velice zajímavé komponované pořady Zpověď, jenž se dostala na desky i s úvodním slovem Rudolfa Hrušínského, který byl tehdy taky v klatbě, a hlavně, v roce 1988 přichází na jeviště českých sálů celovečerní protidrogový pořad Memento, jehož libreto napsal podle stejnojmenné knížky Radka Johna Michael Žantovský. S Petrem Novákem tu zpívala Jana Hrušková a oba tu podávali snad životní výkon, nejen pěvecký, ale i herecký. Nenacházím dost vhodných slov, abych zážitky z tohoto programu dokázal dostatečně vylíčit. Ten, kdo jej navštívil, mi jistě rozumí. Nejvíc ve mně zůstala píseň o lidské svobodě Moře, při níž oba hlavní protagonisté, držíce se za ruce, hleděli skrz nás do příštích lepších světů.

Přibližně od roku 1994 nastává poslední šťastné období, do kapely přichází Karel Kahovec, aby už slábnoucí Petr Novák nemusel táhnout celý koncert sám. Všude je vyprodáno. Vychází dlouho slibované album Dávné sliby a na trutnovském festivalu se Petr v roce 1996 zcela překvapivě stává ikonou i pro o mnohem mladší publikum. Petr Novák to celé komentuje slovy „teď je to bezvadný, jen nemám čas“. Tak nějak jsem nerozuměl, co tím míní, pochopil jsem až 19. srpna 1997, kdy ve zprávách oznámili, že zemřel Petr Novák. Ovšem odešla jen jeho tělesná schránka. Ten, kdo jednou přišel na chuť jeho písním a pěveckému projevu, získal lásku na celý svůj život, tak jako já.

A na závěr ještě ocituji snad nejvýstižnější charakteristiku Petra Nováka, kterou napsal textař Pavel Vrba: „Za naše více než třicetileté přátelství by mi stačil zbytek prstů na levačce famózního cikánského kytaristy Django Reinharda, abych napočítal tolik čistých, charismatických a zároveň svojsvojných lidí, jako byl Petr Novák.“ A Jiří Černý konstatoval, že „Z Petra Nováka zpívala láska.“ Svatá pravda.

Jaroslav Balcar