Svitavsko - Zatančí tance ze všech částí Asie

Svitavy – Tance z různých částí Asie budou k vidění v show Orient Fantasy Dream v sobotu od 16 hodin v Ottendorferově domě ve Svitavách. Profesionální tanečnice Amira Sofia, Zafirah, Aini a Atira předvedou divákům fantasy a fúzní styly, gothic belly dance, egyptský a turecký folklór, indický tanec, čínský tanec a klasický orientální tanec.

Jevíčko – První ročník přehlídky Okolo Jevíčka se uskuteční v neděli od 15 hodin v sále hotelu Morava. Milovníkům vokální hudby zazpívají Chrámový sbor Jevíčko a Schola Jevíčko, Cantilo Jevíčko, Fermáta Moravská Třebová, Leoš Boskovice, Mládežnický sbor Vanovice a Chrámový sbor z Městečka Trnávka. Od 19 hodin pak hraje Big Band.

Orlickoústecko - Loutková pohádka pro nejmenší

Česká Třebová – Sobota bude v Malé scéně v České Třebové patřit dětem. Loutkovou pohádku pro nejmenší O líných strašidlech v nastudování loutkářského souboru Čtyřlístek z České Třebové. Hrát se bude dvakrát, a to od 10 a 14 hodin.

Ústí nad Orlicí – Dětský den v modrém je v neděli od 14 do 17 hodin připraven v prostorách děkanství u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Akce je určena pro rodiny s dětmi s mentálním, kombinovaným postižením a autismem, jejich sourozence, odborníky a přátele dětí s autismem. Vítány samozřejmě budou také rodiny s dětmi „zdravými“. Organizátoři prosí hosty, dobrovolníky, aby se oblékli do modrého oblečení, a pomohli tak připomenout a oslavit Mezinárodní den autismu, který připadá na 2. dubna. Součástí odpoledního programu je den otevřených dveří občanského sdružení Poruchy autistického spektra, soutěže a hry o ceny, stezka zručnosti, soutěž ÚOStár.

Pardubicko - Febiofest vyvrcholí v kostele

Pardubice – I letos vyvrcholí pardubická část Febiofestu netradiční filmovou projekcí na netradičním místě. Stane se tak již po šesté. Letos čeká návštěvníky Febiofestu další filmové překvapení – Zapomenuté světlo v pardubickém kostele Zvěstování Panny Marie. Představení bude k vidění v sobotu od 17 hodin.

Pardubice – V pátek vystoupí v pardubickém klubu Žlutý pes kapela Krucipüsk, která hraje metal, thrash metal a hardcore. Koncert začne ve 21 hodin. Také v sobotu se bude „Žluťák“ otřásat v rytmu tvrdší hudby. Pardubická kapela Volant slaví šestnáct let existence. Narozeniny oslaví již tradičním výročním festivalem, kde jako hosté vystoupí Totální nasazení, Punk Floid, Savec Punkplugged, Márdi a Pítrs, VHS, Fundamentalista v pásmu gazy, Cellisti. Akce začíná už v 17 hodin.

Chrudimsko - Rybáři změří svou dovednost

Lovětín - Na břehu Lovětínského rybníka se v sobotu 9. dubna budou konat rybářské závody v lovu udicí libovolným způsobem pro děti i dospělé s názvem Lovětínská udice. Prezence účastníků bude zahájena v půl šesté ráno, vlastní závod startuje v sedm hodin. Informace i přihlášky k závodu na telefonním čísle 731 533 593 nebo 603 759 067

Skuteč - Na programu probíhajícího osmého ročníku festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč bude v neděli 10. dubna mše D Dur skladatele Antonína Dvořáka. Účinkovat budou Filharmonie Chrudim, pěvecký sbor Slavoj a pěvecký sbor Rubeš. Koncert se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči od 16 hodin.

Chrudim - Spolek pěstitelů kaktusů v Chrudimi pořádá v pátek 8. dubna od 18 hodin v Červeném salonku Hotelu Bohemia přednášku s názvem Mexické kaktusy. Přednášet bude Václav Jakubec z Luštěnic.

Hlinsko - Na paloučku pod lesem se chystá velký svatojánský bál. Každý brouček se chce líbit nejvíce. Jen beruška pláče do lístečku ztratila se jí sedmá tečka. Ale protože jsme v pohádce, vše dobře dopadne. Rozverná činoherní pohádka je určena dětem od dvou let. Představení v hlinecké Orlovně začne v neděli v 15 hodin.

Královéhradecko - Oblíbené farmářské trhy se přestěhují do „Gajerek“

Hradec Králové – Farmářské trhy se přesunou do Gayerových kasáren. Jejich příznivci o ně tedy v sobotu určitě nepřijdou. Akce byla ohrožena, protože před nedávnem se do prostor parkoviště u Adalbertina zřítila zeď hradeb. Od osmi do dvanácti hodin budou moci příchozí ochutnávat a nakupovat kvalitní a čerstvé potravinářské výrobky z hradeckého regionu. Vybírat bude možné i z široké palety pekařských výrobků, ale třeba i z nabídky hub, vajíček, brusinek nebo produktů z rakytníku.

Hradec Králové – Královéhradecké folklorní soubory Dupák a Červánek pořádají na Smrtnou neděli, která letos připadá na 10. dubna, tradiční vynášení Smrtholky z Hradce Králové. Setkání s jarními lidovými zvyky tentokrát nejen z Hradecka, začíná v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice ve 14 hodin. Hostem bude dětský soubor Písečánek z jihočeského Písku, který přijal pozvání na sobotní dětský krojovaný bál a i na tuto oslavu jara. Krojovaný průvod i návštěvníci doprovodí Smrtku jako symbol zimy společně k soutoku. Oba pořádající soubory se už řadu let snaží o oživení lidových tradic nejen v krajském městě.

Hradec Králové - Mezinárodní výstava koček se uskuteční v sobotu 9. a v neděli 10. dubna ve sportovní hale Slavie v Hradci Králové. Začátek akce je vždy od 9 hodin. Končí se v pět odpoledne. Výstavu pořádá Základní organizace chovatelů koček Hradec Králové.

Jičínsko - Přijede osobně vévoda Valdštejn

Staré Hrady – Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady u Jičína zvou na tradiční Valdštejnské slavnosti za účasti vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny. Dobový jarmark, řemesla, souboje královských mušketýrů, pohádkový program pro děti, vojenská přehlídka a další zajímavosti. Jednou za hodinu vévoda Albrecht z Valdštejna osobně pozdraví všechny návštěvníky. Program a zábava pro děti i dospělé po celou sobotu od 10 do 18 hodin.

Jičín – Pro všechny milovníky poetických představení bratří Formanů je tu jedinečná možnost. Divadlo křižovalo bez přestávky dva roky napříč Evropou a nyní dorazí do Česka. Na některé z osmi veřejných představení populárního kabaretního projektu bratří Formanů se mohou zájemci od 8. do 17. dubna přijet podívat do Jičína. Všechna se přitom uskuteční na jediném místě, ve stanu na jičínském Valdštejnově náměstí. Návštěvníci kabaretního projektu Obludárium se mohou těšit na na volný sled rozmanitých čísel, výtvarně a herecky působivých okamžiků a drobných příběhů spojených jednotným tématem a netradičním prostorem. Stan bude vyhříván horkým vzduchem. Začátky show jsou od 19 hodin, vstupenky si můžete rezervovat na: divadlo@messen ger.cz nebo telefon: 220 400 000 (pondělí – pátek 7 – 19 hodin). Objednané vstupenky vám zdarma doručí kamkoli po celé republice.
Při rezervaci uveďte doručovací adresu a tel. číslo. Cena vstupenky 590 Kč.

Náchodsko - Děvčata z Barunky Zimu odstrojí a utopí v neděli

Česká Skalice – Na Smrtnou neděli dopoledne budou děvčata z folklorního souboru Barunka obcházet s lítem obyvatele České Skalice s přáním hezkého jara a s koledou. Odpoledne ve 14 hodin vyjde z Husova náměstí průvod v čele s „Mořenou“. Průvod půjde ulicí Boženy Němcové k řece Úpě pod maloskalickou tvrzí, kde bude „Mořena – Zima“ odstrojena a utopena.

Hronov – Na Velikonoční trhy, které se uskuteční tuto neděli na náměstí Čs. Armády, se letos sjedou prodejci z celé České republiky. Součástí prodejních trhů bude také doprovodný kulturní program, na kterém vystoupí dětské pěvecké sbory z Hronova a okolí, mažoretky či skupina historického šermu Úpičtí střelci. K vidění budou i automobilové veterány, děti si budou moci zařádit na středověké střelnici nebo změřit síly v souboji na kládě a jistě je potěší, že možná přijde i kouzelník… Po ochutnání tradičních trdelníků, langošů, klobásek a dalších různých pochoutek se můžete podívat na výstavu drobného zvířectva do foyeru Čapkova sálu. Přímo v sále se budou prezentovat hronovské střední školy a někteří drobní vystavovatelé.

Broumov – DDM Ulita a fotokroužek Broumov zvou zájemce od 10 let s vlastním fotoaparátem na Toulky krajinou. S broumovskými fotografy projdeme v sobotu krajinou kolem Broumova a dozvíme se, jak se dobře dívat do krajiny přes optiku fotoaparátu. Společně také zkonzultujeme nafotografované záběry a uspořádáme minivýstavu. Sraz v sobotu ve 13 hodin v DDM Ulita.

Rychnovsko - Posezení s hudbou a bramboráky

Křovice – V hasičské zbrojnici vás v sobotu od 9.30 hodin čeká Jarně–velikonoční výstava, kde se budete moci inspirovat velikonoční výzdobou nebo si výrobky přímo na místě zakoupit. Od 16 hodin Sbor dobrovolných hasičů Křovice připravil velikonoční posezení s hudbou a bramboráky.

Kostelec nad Orlicí – Dětská diskotéka v maskách s podtitulem Shrekotéka se koná v sobotu od 14 do 18 hodin v hotelu Panský dům. Na děti čeká zábavné odpoledne plné soutěží, her, písniček, tance a sladkých odměn. Všechny děti se budou moci zúčastnit soutěže o nejhezčí pohádkovou masku a pět nejlepších bude odměněno.

Týniště nad Orlicí – Pro milovníky společenského tance bez rozdílu věku je v neděli od 14 hodin v malém sále kulturního domu připraveno Taneční odpoledne pro nejen dříve narozené. K tanci a poslechu bude tradičně hrát kapela Filipa Koláře.

Trutnovsko - Cestou k Rýchorám se můžete stavit na pivo

Žacléř – Pivní soutěže se konají v sobotu od 14 hodin na Boudě Hubertus mezi Žacléřem a Rýchorami. Účastníky čeká pití piva brčkem, nejrychlejší vypití půllitru na ex i vypití co nejvíce piv za půl hodiny. Všechna klání proběhnu u venkovního pojízdného baru.

Libňatov – Komedii o třech dějstvích Lékařem proti své vůli sehraje v sobotu Společnost přátel divadla při zdejší Osvětové besedě. Kus podle původní stejnojmenné hry Jeana–Baptista Poquelina, známého pod pseudonymem Moliere, bude v Kulturním domě k vidění dvakrát od 14.30 a 19 hodin.

Černý Důl – Dětský maškarní ples pořádá v sobotu zdejší Spolek Krakonoš. Začátek v tělocvičně v Čisté je od 13 hodin. Odpoledne vyplní hry a soutěže včetně vyhlášení nejhezčích masek.