Hercům Klicperova divadla v Hradci Králové v komedii Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor tleskalo dnes večer téměř zaplněné hlediště.

Hru nastudoval režisér Ivo Krobot jako předposlední premiéru divadelní sezony 2006/2007. Role svěřil Hynku Pechovi, Marii Kleplové, Kristýně Kociánové, Josefu Čepelkovi a dalším hercům.

Gogolova hra, "nesmrtelná komedie o nesmrtelných problémech", je založena na faktu, že strach mají jak ti, kteří se bojí svého odhalení, tak sám domnělý revizor. V okresním městě vládne zmatek, městští zastupitelé si hledí jen své kapsy, všude bují korupce, lži se vrší jedna na druhou a veškeré nedostatky se řeší tím, že se buď zametou pod koberec, nebo se v případě potřeby vhodně zamaskují, aby nebyly tolik vidět. Záleží pouze na schopnosti úředníků, zda a jak dovedou ze svých průšvihů udělat zásluhu a přednost.

Scénu a kostýmy pro hradeckou inscenaci navrhl Luboš Hrůza, který před 40 lety stál u legendárního zpracování režiséra Jana Kačera na scéně Činoherního klubu s Pavlem Landovským a Jiřím Kodetem.

Hudbu k představení složil David Smečka. V inscenaci se objevují také slavnosti, zvony, balalajky a pravoslavné chorály, nechybí ani vášnivá a hluboká píseň o velké širé Rusi.

Kromě Kačerova nastudování byla komedie uvedena již v roce 1936 v režii Jiřího Frejky v Národním divadle. Svérázným pojetím se proslavila také například v roce 1995 v Divadle Na zábradlí pod vedením Petra Lébla.

Klicperovo divadlo Revizora uvedlo v roce 1980 v režii režiséra Jana Grossmana. Pro režiséra Ivo Krobota je Revizor po desítkách inscenací ruské klasiky jeho první gogolovská inscenace.

Klicperovo divadlo na divadelní sezonu 2006/2007 naplánovalo celkem sedm divadelních premiér, poslední premiérou sezony bude na konci května uvedení divadelní adaptace legendárního filmu Silnice Federica Felliniho v režii Martina Stropnického. Tečku za sezonou obstará již 13. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, který se uskuteční od 21. do 30. června.