Artkino Centrál bude od 15. ledna hostit patnáctý ročník putovní filmové přehlídky Projekt 100. Jejím cílem je každoročně přivést zpět na plátna kin zhruba desítku nejpozoruhodnějších snímků světové kinematografie.

Zlatý fond
Úvodní večer ve čtvrtek 15. ledna v artkině Centrál bude patřit výjimečnému britskému snímku režisérky Joy Batchelorové Farma zvířat. Vznikl v roce 1954 jako adaptace knihy George Orwella a je velmi zdařilou parodií na komunismus. Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmáře Jonese. Farmář nechává hladovět všechna zvířata. Ta se nakonec rozhodnou pro vzpouru, svrhnou Jonese a užívají si nových časů. Ovšem jen do doby, než moc převezme demagogické prase Napoleon… Animovaná Farma zvířat patří k filmovým pokladům a Projekt 100 nabízí výjimečnou příležitost tento pětapadesátiletý aktuální snímek spatřit na plátně.

Skvělou příležitost nabízí také druhý den přehlídky, a to v podobě jednoho z nejlepších filmů všech dob, Hitchcockova snímku Psycho. Mistr hororu jej natočil v roce 1960 a patří k jeho nejznámějším dílům. Ne každý ví, že film vznikl podle románu, který vycházel ze skutečného příběhu z amerického Wisconsinu. Sto devět minut s psychopatickou osobností Normana Batese čeká na návštěvníky Centrálu v pátek 16. ledna.
Zajímavou kombinací v programové nabídce letošního Projektu 100 je klasický němý horor z roku 1922 Upír Nosferatu a jeho remake Nosferatu: Fantom noci, který vznikl rovněž v německé produkci v roce 1979. Nezapomenutelnou stopu v roli krvelačného hraběte Draculy v něm zanechal legendární Klaus Kinski.

Známé tituly zlatého fondu doplní filmy poněkud mladších ročníků. Patří k nim americký snímek Requiem za sen, který v roce 2000 natočil režisér Darren Aronofsky: pochmurný příběh několika lidí, kteří se z různých důvodů včetně drog točí v kruhu bezmoci a beznaděje a neumějí vystoupit. Requiem za sen se na česká filmová plátna dostává vůbec poprvé.

Česky
Výjimečný post s podpisem českého režiséra má v programu přehlídky film Něco z Alenky, který na konci osmdesátých let natočil režisér Jan Švankmajer. Inspiroval se klasikou z pera Lewise Carrolla Alenka v kraji divů a natočil svůj první celovečerní snímek, v němž originálním způsobem mísí realitu se snem. Snímek Něco z Alenky je považován za jeden z významnějších surrealistických filmů všech dob.
Přehlídka Projekt 100 v artkině Centrál potrvá od 15. do 28. ledna.