Michal Prokop (62) se po mnohaleté pauze vrátil k muzice. Startem pro koncertní činnost bylo nové album Poprvé, naposledy. Teď hraje po celé zemi a úspěšně. V listopadu 2006 vystoupil při oslavě svých šedesátin v Lucerně. Právě tam vzniklo DVD, které se dnes chlubí platinovým oceněním. Znovu oživlá legenda českého rocku Michal Prokop stále pilně koncertuje a zahrál i v neděli v hradeckém Klicperově divadle.


Hodně hrajete, ale moderování pořadu Krásný ztráty jste se nevzdal. Co vám ten pořad bere a co dává?
Občas mi bere trošku klidnějšího spaní, když se blíží termín, ve kterém je potřeba dodat produkci dvě dvojice hostů. Točíme totiž v jedné frekvenci dva pořady. To jsou někdy trošku nervy, ale jinak si myslím, že mi to víc dává než bere. Pocit z těch rozhovorů se spoustou úžasně zajímavých lidí, různých branží a osudů, to je něco, co se téměř blíží pocitu, když člověk stojí na jevišti a hraje muziku.

Vy jste se k muzice vrátil až po dlouhých sedmnácti letech. Co vás k tomu přimělo?
Prostě to dozrálo. Těch okolností zvenku bylo několik, především texty Pavla Šruta, které mi dodal před třemi lety. A pak mnoho různých šťouchanců od mé ženy a od celé řady dalších lidí… A když se pak do toho zapojil i Petr Skoumal a moji dva kolegové Luboš Andršt a Honza Hrubý, tak jsem věděl, že to je něco, co stojí za to úsilí.

Plánujete hudební kariéru takzvaně na plný úvazek, nebo se chystáte splnit závazky vůči vydavateli a sponzorům a za pár měsíců to zabalit?

V mém věku plánovat nějaké dlouhodobé kariéry, to je nesmysl. Jsem rád, že se to daří, že lidi chodí, že mě ještě něco občas napadá, že jsem schopen zpívat písničky v původních tóninách. To všechno jsou úžasné věci, ale těžko lze očekávat nějaký vývoj od člověka, kterému je dvaašedesát. Jsem vděčný za každý den a jestli mě ještě něco napadne, rád to udělám.

Dočkají se fanoušci dalšího alba?
Myslíte Podruhé, naposledy? Nevím. Ty věci musí dozrát. To není tak, že si řeknete – chci. Jestli mě něco potká, tak to samozřejmě znovu rozjedu. A když ne, tak ne.

Teď hodně jezdíte a hrajete po celé republice. Co vaše vystoupení nabízejí?
Jezdí se mnou současná sestava, tedy Framus Five, kapitola 3, jak já říkám. Složená je hlavně ze dvou velkých hvězd, mých letitých spoluhráčů jako je houslista Honza Hrubý a kytarista Luboš Andršt. Hrajeme průřez tvorbou těch nejslavnějších věcí z doby Koleje Yesterday, písničky z posledního alba i nejstarší věci z mých bluesových začátků. To jsou baterky, které nás dobíjejí, písničky, se kterými jsme začínali před čtyřiceti lety.

Dejme tomu, že bych chtěl vaše starší desky sehnat na kompaktních discích. Mám šanci?
Máte, protože právě teď by shodou okolností měl vyjít box, ve kterém bude mých prvních šest alb doplněných o singly nebo nahrávky, které se vážou k té době a nebyly na původních albech, nebo naopak byly zakázaný a pak vyšly zvlášť na singlu. Bude se to jmenovat Pořád to platí – Michal Prokop a Framus Five 1968 - 1989.

JIŘÍ MÁSLO

jIŘ