„Kvůli uzavření Skálovky musíme odklonit slavnostní zahajovací průvod startující z náměstí,“ uvedla Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje Turnov, které trhy spolupořádá.

Navzdory dopravním omezením je letošní počet přihlášených prodejců největší v historii akce. „Ani tak jsme nemohli vyhovět zdaleka všem zájemcům o prodejní místo, na to bychom potřebovali tak třikrát větší park,“ podotkla.

Pořadatelé již od počátku novodobé tradice trhů dbají na stylovou čistotu, prodávat zde mohou pouze výrobci rukodělného zboží. Na prvním ročníku v roce 1995 prodávalo 25 stánkařů, letos je účast sedminásobná a mezi prodejci se objeví řemeslníci nejenom z Čech, Moravy a Slovenska, ale také Poláci a Holanďané. „Představí se výrobci skla, keramiky, zboží z kůže, proutí, orobince, dřeva a textilu, kováři, řezbáři, kamenáři, nožíři a další,“ vypočítává pořadatelka.

Součástí dvoudenní akce bude tradičně kulturní program na dvou pódiích. Program je přizpůsoben jak malým dětem, tak mládeži, střední i starší generaci. Mezi vystupujícími umělci budou loutkové, taneční a divadelní soubory a interpreti. Hvězdami v letošní nabídce budou například písničkář Jaroslav Uhlíř a cimbálová muzika Hradišťan s Jiřím Pavlicou.

Vstupné na trhy stojí jako minulé roky 50 korun pro dospělou osobu. Uspořádání trhů, na něž každoročně přijde kolem devíti tisíc Turnováků, českých i zahraničních turistů, stojí půl milionu korun. Turnovské řemeslnické trhy jsou třetí nějvětší akcí tohoto druhu v Česku po trzích v jihočeských Holašovicích a moravském Rožnově pod Radhoštěm.