Malebné panorama Rychnova nad Kněžnou dostalo díky honosným fasádám zámku a kostela Nejsvětější Trojice přezdívku rychnovské Hradčany. Právě kvůli romantické atmosféře se v poslední době stává oblíbeným místem pro koncerty a hudební představení.

Na přelomu května a června se tady za velkého zájmu publika konaly hudební slavnosti u příležitosti 750. výročí první zmínky o městě.

Osudová a Eroica

Jan Kolowrat Krakowský a královéhradečtí Filharmonici připravili na zítřejší večer další atraktivní pozvánku na zámecké nádvoří. V devět večer tady vypukne Beethovenova noc. Filharmonie Hradec Králové zahraje za řízení svého stálého dirigenta Andrease Sebastiana Weisera dvě nejpopulárnější symfonie Ludwiga van Beethovena – Eroiku a Osudovou.

Symfonie č. 3 – Eroica měla být oslavou Napoleona Bonaparta, ale když se Napoleon prohlásil za císaře, skladatel věnování roztrhal a ideu přenesl na anonymního hrdinu revoluce. Na obsah Eroiky navazuje bezprostředně Symfonie č. 5 – Osudová.

Zatímco však Eroika působí jako svědectví, dokument doby, Osudová symfonie je myšlenkově zhuštěnou výzvou na způsob manifestu. Beethoven v ní proměňuje svou životní touhu a osud, poznamenaný těžkou sluchovou chorobou, v hudbu, ve které se vítězství jedince stává vítězstvím všech. All Beethoven Program doprovodí ohňová show v podání skupiny In flamenus. (im)