Ve Východočeském divadle byla ve čtvrtek večer k vidění asi nejhranější a nejkrásnější hra z roku 1595 – Sen svatojánské noci. Tu do pardubického stánku Thálie přivezli herci z Městského divadla Mladá Boleslav.


Hrálo se i o tom, jak je těžké být bohem

S touto renezanční komedií plné proměn a čar, která pojednává mimo jiné o tom, jak je těžké být bohem, krásné být hercem a zázračné milovat a být milován, si poradili velmi dobře. Do slavného textu, který přeložil Alois Bejblík, si přidali řadu drobných gagů a fórků. Ty celé představení vhodně oživily. V žádném případě nešly proti smyslu hry, ale naopak jí dobře posloužily a diváci to dokázali náležitě ocenit. A to ještě k tomu měli mladoboleslavští herci poměrně těžkou úlohu.

V Pardubicích totiž hráli pro předplatitelskou skupinu, v níž dominují žáci základních škol. A pobavit „puberťáky“ klasickou hrou a udržet celých zhruba 140 minut jejich pozornost, to už vyžaduje hodně úsilí. Ale souboru z města automobilů se to beze zbytku podařilo a dokonce se mu při závěrečné děkovačce dostalo opravdu hlasitého spontánního potlesku.

A to navzdory tomu, že část představení se odehrává ve verších, z toho téměř polovina z nich je rýmovaných – zejména v těch emotivně vypjatých situacích.

Ve čtvrtek večer bylo v pardubickém divadle jasně vidět, že Shakespearova komedie se šťastným koncem se může líbit i dnešním teenagerům.
Pochopitelně k tomu přispěla rovněž zajímavá „snová“ výprava Kláry Langové a stylová hudba Petra Skoumala.

A samozřejmě také herecké výkony celého mladoboleslavského souboru.

O čem vlastně Shakespearova „čarovná“ hra vypráví?
O nešťastně zamilované Hermii ztělesněné princeznou Rozmarýnkou z Troškovy pohádky Nejkrásnější hádanka Veronikou Kubařovou, která se s velkou chutí dokázala na jevišti vztekat a vyzývat na boxerské souboje.

Otec Egeus (Roman Teprt) Hermii nutí, aby si vzala bezcitného záletníka Demetria (Petr Prokeš). Jenže její srdce už dávno patří jinému muži, krásnému a vznešenému Lysandrovi (Matouš Ruml alias Vítek Halas ze seriálu televize Prima Letiště či Lexa z sitcomu televize Nova Comeback).

Když nadpřirozené bytosti zasáhnou…

Zatímco o Hermii bojují hned dva soci, zoufalá Helena (Petra Nakládalová) je beznadějně zamilovaná do Demetria. A aby toho nebylo málo, tak se do citových zmatků zapojí nadpřirozené bytosti: král skřítků Oberon v podání bývalého člena Východočeského divadla Martina Hrubého a královna víl Titanie (Eva Reiterová). A do toho všeho pořádně zamotá s lidskými city i Puk aneb Robin přítelíček ztvárněný Petrem Mikeskou.

Skvělou kreaci vystřihl také Miroslav Babuský jako tkadlec Klubko. A jen tak mimochodem – ten byl v pardubickém angažmá v roce 1981…