Nový cyklus drobných scénických formátů nabídne hradecké Klicperovo divadlo svým divákům v novém roce. Pod názvem Šepoty a výkřiky uvede na komorní scéně V podkroví čerstvé novinky českých i světových dramatických autorů, scénicko-básnické koláže, večery komponované jako stylové retrospekce vybraných umělců a originálně pojatá scénická čtení.

„Titul proslulého filmu Ingmara Bergmana Šepoty a výkřiky jsme si nevypůjčili náhodou,“ říká k projektu dramaturgyně Klicperova divadla Magdalena Frydrychová. „Vedle toho, že jedním z plánovaných projektů bude večer sestavený z díla tohoto skandinávského génia, jako téma a východisko pro všechna uváděná představení jsme si stanovili emoci. Emoci kontrastní a vyhraněnou. Emoci ve všech jejích podobách.“

Ženy a panenky

Hned úvodním představením cyklu Šepoty a výkřiky, které podle dramaturgie divadla hledá podstatu scénické a divadelní emoce, bude komorní inscenace hry Arnošta Goldflama Ženy a panenky. Už její prosincové čtení mělo mezi diváky, kteří měli to štěstí a dostali se na jedno z pouhých dvou čtení, velký úspěch. Inscenace se dočká své premiéry u Klicperů 6. dubna.

Smrt básníka

Druhým počinem v projektu bude uvedení autorského textu José Manuela Cano Lopeze nazvaného 19. srpna 1936: Smrt básníka.

„Mapuje poslední dny života andaluského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy, jehož tvorba představuje přímo esenci španělské emotivnosti a je dramatickým východiskem všech jeho her,“ pokračuje Magdalena Frydrychová. „Neméně emotivní a dramatický byl i Lorcův život. José Manuel Cano Lopez je specialista na Lorcovo dílo a s autorem jsou spřízněni takřka osudově: pocházejí ze stejného kraje, vesnice, jejich rodiny se stýkaly a znaly. Lopezová hra je plná svědectví Lorcových přátel, rodinných příslušníků, služky, falangistů. Jejich výpovědi jsou nesmírně napínavé, emotivní, líčené s jemným humorem a velkou obrazivostí."

Diváci budou mít v tomto případě unikátní možnost vidět dvě verze téže inscenace: ve francouzštině s francouzskými herci a s českými titulky a pak v češtině s herci Klicperova divadla