Desítky delegátů, představitelů samospráv a osobností ze zahraničí debatují o možnostech lepšího využití turistického potenciálu hradů a zámků. „Jedním z témat konference je úloha majitelů šlechtických sídel v cestovním ruchu,“ uvedl za organizátory Jiří Skalický z organizace Revitalizace Kuks.
Konference končí v pátek, až do soboty zde ovšem potrvá přidružený veletrh Infotour a cykloturistika. (kim)
PSALI JSME: O šlechtických sídlech a veletrh cestovního ruchu
Dvoudenní jednání se uskuteční v Kongresovém centru Aldis. Záštitu nad konferencí přijal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, který také zahájí první jednací den ve čtvrtek 18. března v 9 hodin.
„Hrady, zámky a tvrze jsou významným lákadlem pro celou řadu turistů z domova i zahraničí. Zajištění jejich údržby a smysluplného využití je pro dnešní vlastníky často nesplnitelný úkol. Hledání inspirace, jak se s touto problematikou vypořádat, je i jedním z hlavních cílů této konference,“ řekl Helmut Dohnálek, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje.
Partnery konference jsou Dolnoslezské vojvodství, Opolské vojvodství, Asociace majitelů hradů a zámků, Národní památkový ústav, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Pozvání přijali rovněž hosté z partnerského regionu Královéhradeckého kraje – Banskobystrického samosprávného kraje.
Za Asociaci majitelů hradů a zámků vystoupí prezidentka asociace Jana Germenis–Hildprandt, dále majitelé zámků – Franziska Diana Sternberg–Phipps z Častolovic, Vladimír Lažanský z Chyší, zástupce Colloredo-Mansfeldů Pavel Krejcárek z Dobříše, manželé Nováčkovi z Potštejna nebo majitelé zámku Staré Hrady, manželé Sukovi.
O významu šlechtických sídel pro rozvoj cestovního ruchu u polských sousedů promluví mimo jiné představitel univerzity ve Vratislavi prof. Jerzy Wyrzykowski, zástupce zámku Książ v Dolnoslezském vojvodství Jerzy Tutaj či ředitel Opolské regionální turistické organizace Piotr Mielec.
„Jedním z klíčových témat konference, která se koná za finančního přispění z Evropského fondu pro regionální rozvoj, bude úloha majitelů šlechtických sídel v cestovním ruchu. Cenné bude zprostředkování jejich zkušeností při tvorbě nabídky pro všechny generační skupiny návštěvníků, ale zejména pro rodiny s dětmi. Řadu inspirativních poznatků si slibujeme také od neformálního setkání účastníků konference s představiteli kraje během slavnostního večera v prostorách Muzea východních Čech v Hradci Králové,“ uvedl za organizátory Jiří Skalický, ředitel Revitalizace Kuks.
Více na: www.revitalizacekuks.cz
Jedenáctý ročník veletrhu Infotour a cykloturistika se koná 19. a 20. března v Kongresovém centru Aldis.
Tak jako každoročně i letos se návštěvníkům veletrhu představí svými prezentacemi kraje, regiony, sdružení a obce České republiky, cestovní kanceláře a agentury. Připraven je i bohatý doprovodný program, který zahrnuje konference „Šlechtická sídla a cestovní ruch“ a „Lidé v pohybu“, cyklus cestopisných přednášek na téma Střední východ, výstavu fotografií či II. večer církevních památek zaměřený na varhany. Podrobný program je průběžně aktualizován a je k dispozici na: www.infotourhk.cz (zr)
Program konference „Šlechtická sídla a cestovní ruch – hrady, zámky, erby“
* Náměstek Královéhradeckého kraje pro cestovní ruch Helmut Dohnálek
* Arcibiskup pražský Dominik Duka
* CzechTourism - Ing. Filip Remenec
* Jana Germenis-Hildprandt, prezidentka Asociace majitelů hradů a zámků - „Odpovědnost za rodové dědictví“
* Franziska Diana Sternberg–Phipps, zámky Častolovice a Zásmuky - „Zámek Častolovice“
* Zdeněk Nováček, Zámek Potštejn - „Jak se probouzí zámek“
* Ing. Vladimír Lažanský, zámek Chyše - "Šlechtické domy jako pilíře destinací cestovního ruchu"
* Mgr. Jiří Senohrábek, zámek Loučeň- "Loučeň - zámek, kde to žije"
* Pavel Krejcárek, správce zámku Dobříš - "Zámek Dobříš od restituce k dnešku"
* Ing. Arch. Libor Sommer - "Transformace šlechtických sídel pro cestovní ruch z pohledu architekta – zámek Dobříš"
* Prof. Dr. hab. Jerzy Wyrzykowski, Uniwersytet Wrocław - „Wielokulturowe dziedzictwo Dolnego Śląska jako podstawa rozwoju turystyki etnicznej“
* Dr. Jerzy Tutaj, Zámek Książ, Dolnoslezské vojvodství - „Rodzina Hochbergów prekursorem usług turystycznych w zamkach Dolnego Śląska”
* Prof. Dr .hab Zygfryd Glaeser, Dyrektor Zespołu Pałacowo – Parkowego w Kamieniu Śląskim Opolské vojvodství - „Historyczne znaczenie oraz aktualne zadania Centrum Konferencyjno-Sanatoryjnego w Kamieniu Śląskim”
* Piotr Mielec, Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej - „Wykorzystanie środków finansowych Unii Europejskiej na rewitalizację i przystosowanie obiektów zabytkowych do obsługi ruchu turystycznego w województwie opolskim”
* Doc. Jiří Patočka, Vysoká škola ekonomická Praha - "Ekonomizace provozu památkových objektů "
* Mgr. Ivan Chorvát, CSc., M.A, Univerzita Mateje Bela Banská Bystrica - "Návšteva hradov a zámkov vo svetle autenticity turistickej skúsenosti"
* Ing. Šárka Tittelbachová, Vysoká škola obchodní Praha -" Specifika tvorby konkurenceschopného produktu cestovního ruchu "
* Ing. Anton Bača, Banskobystrický samosprávny kraj - „Zvýšenie atraktívnosti hradov zámkov a kaštieĺov pre návštěvníkov“
* Mgr. Milan Svoboda, náměstek generální ředitelky NPÚ - "Národní památkový ústav a možnosti využití šlechtických sídel v jeho správě"
* Ing. Luděk Frencl, Státní hrad Křivoklát - „Křivoklát- cesta královskou historií aneb region bez křižovatek“
* Ing. arch. Ivana Schwarzmannová, JUDr. Martin Zídek, Krajský úřad Středočeského kraje - „Památky ve Středočeském kraji“
* PhDr. Jindřich Garčic, KÚ Olomouckého kraje - „Příslušníci šlechtických rodů jako spolutvůrci kulturního dědictví města Olomouce“
* PhDr. Ondřej Tikovský, Ph.D., Univerzita Hradec Králové - "Postavy a činy šlechty českého severovýchodu hodné naší paměti"
* Marta Vomelová, ředitelka Městského muzea Polná - „Hrad a zámek v Polné a jeho využití“
* Mgr. Zdeněk Svoboda, Hrad Kašperk - "Památka ve vlastnictví obce - výhoda nebo komplikace?"
* Pavel Hlaváč, Zlatý pruh Polabí o.p.s. - „Partnerství – faktor rozvoje regionů“
Konference „Šlechtická sídla a cestovní ruch /hrady, zámky, erby/“
a veletrh cestovního ruchu „ INFOTOUR A CYKLOTURISTIKA“
/TISKOVÁ ZPRÁVA/
Ve dnech 18. a 19. března 2010 pořádá Královéhradecký kraj ve spolupráci s o.p.s. Revitalizace KUKS a agenturou Nukleus konferenci cestovního ruchu s názvem „Šlechtická sídla a cestovní ruch“ s podtitulem „hrady, zámky, erby“. Dvoudenní jednání se uskuteční v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Záštitu nad konferencí přijal Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje, který také zahájí první jednací den ve čtvrtek 18. 3. 2010 v 9. 00 hod.
„Hrady, zámky a tvrze jsou významným lákadlem pro celou řadu turistů z domova i zahraničí. Zajištění jejich údržby a smysluplného využití je pro dnešní vlastníky často nesplnitelný úkol. Hledání inspirace, jak se s touto problematikou vypořádat, je i jedním z hlavních cílů této konference,“ řekl Helmut Dohnálek, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje.
Partnery konference jsou Dolnoslezské vojvodství, Opolské vojvodství, Asociace majitelů hradů a zámků, Národní památkový ústav, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Pozvání přijali rovněž hosté z partnerského regionu Královéhradeckého kraje – Banskobystrického samosprávného kraje.
Za Asociaci majitelů hradů a zámků vystoupí prezidentka asociace paní Jana Germenis- Hildprandt, dále majitelé zámků – Franziska Diana Sternberg– Phipps z Častolovic, Vladimír Lažanský z Chyší, zástupce Colloredo- Mansfeldů Pavel Krejcárek z Dobříše, manželé Nováčkovi z Potštejna nebo majitelé zámku Staré Hrady, manželé Sukovi.
Za NPÚ potvrdil účast náměstek generální ředitelky Národního památkového ústavu Milan Svoboda, který promluví na téma limity komercionalizace památkových objektů a míra konzervace versus komerční využití a také kastelán hradu Křivoklát Luděk Frencl.
Za SHSČMS vystoupí starosta Polné Jindřich Skočdopole a rovněž zástupce hradu Kašperk Zdeněk Svoboda.
Za akademický sektor přednese příspěvek Doc. Jiří Patočka z Vysoké školy ekonomické nebo Ing. Šárka Tittelbachová z Vysoké školy obchodní v Praze a Mgr. Ivan Chorvát z Univerzity Mateja Bela v Bánské Bystrici.
Účast přijal také ing. Filip Remenec, zástupce agentury CzechTourism.
O významu šlechtických sídel pro rozvoj cestovního ruchu u našich polských sousedů promluví mimo jiné představitel univerzity ve Wroclavi prof.
Jerzy Wyrzykowski, zástupce zámku Książ v Dolnoslezském vojvodství dr. Jerzy Tutaj či ředitel Opolské regionální turistické organizace Piotr Mielec.
„Jedním z klíčových témat konference, která se koná za finančního přispění z Evropského fondu pro regionální rozvoj, bude úloha majitelů šlechtických sídel v cestovním ruchu. Cenné bude zprostředkování jejich zkušeností při tvorbě nabídky pro všechny generační skupiny návštěvníků, ale zejména pro rodiny s dětmi, dále zkušenosti při tvorbě marketingových záměrů a získávání finančních prostředků na provoz a využití zámeckých objektů či zkušenosti s obnovou nebo rekonstrukcí včetně spolupráce v rámci regionů a jednotlivých sdružení. Řadu inspirativních poznatků si slibujeme také od neformálního setkání účastníků konference s představiteli kraje během slavnostního večera v prostorách Muzea východních Čech v Hradci Králové,“ uvedl za organizátory Jiří Skalický, ředitel Revitalizace KUKS, o.p.s.
Více na www.revitalizacekuks.cz
Mgr. Jiří Skalický, ředitel Revitalizace KUKS, o.p.s.